Ове године око 130.000 теглица органске производње ајвара, џемова, сланих и слатких намаза са југа Србије путује у Аустрију, Немачку и Швајцарску, што за „Раданску ружу“ доноси зараду од око 300.000 евра. Купац је аустријска фирма БиоБалкан, специјализована за продају ове врсте хране. Али, то је само део приче о социјалном предузећу из неразвијеног дела Србије и ентузијазму запослених захваљујући којем опстају и раде већ пет година
„Преусмерили смо се на органску производњу и она сада чини 80 одсто наше производње и пласмана. Мислио сам да је наш конвенционални ајвар изванредан, али када сам пробао органски ајвар и паприку, разлика је заиста уочљива. Укус је другачији“, каже Предраг Стошић, директор социјалног предузећа „Раданска ружа“ у Лебану, које смо посетили крајем јуна.
Стошић наводи да су се први органски производи „Раданске руже“ већ нашли у Аустрији, највише у Бечу, онда је понуда проширена на Немачку, а од ове године и на Швајцарску. „Ове године ћемо произвести око 130.000 теглица, у вредности од око 300.000 евра. Лансирамо још један нови производ – малиџано са вргањем. То је зелена паприка са домаћим, шумским вргањем, укус је изванредан и очекујемо да ће то и купци препознати. Органске производе радимо за аустријску фирму БиоБалкан са којом имамо успешну сарадњу већ неколико година“, каже Стошић.
Осим тих малих паковања, „Раданска ружа“ ће почети и паковање ајвара у тегле од 2,5 кг, јер је фирма БиоБалкан ушла у снабдевање ланца ресторана у Аустрији. Слободанка Павловић, менаџер продаје у „Раданској ружи“, каже да ће ове године задржати ниво производње као прошле, која је била доста успешна, док ће за следећу годину планирати већу производњу и додати нове производе. „Заједно са аустријским купцем договарамо асортиман. Њихов захтев је – само органски производи“, каже Слободанка.
Овај увод о органској производњи хране на југу Србије, у званично неразвијеној општини Лебане, само је део, у суштини, емотивне приче о социјалном предузећу „Раданска ружа“, о чему је Економетар већ писао. Суштина је у идеји коју су 2015. године реализовали Предраг Стошић, економиста, који је претходно радио у општинској управи у Лебану и у Развојној агенцији у Лесковцу, и Слободанка Павловић, која је још 2010. основала Удружење жена „Ружа”.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- СТАБИЛНО ПОСЛОВАЊЕ ЛУКЕ БЕЧ УПРКОС КРИЗИ: У години короне промет повећан за 28 одсто
- „МАЛИ ШЕНГЕН” ЗА НАПРЕДАК ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Нови споразуми на састанку у Скопљу 29. јула
- ОДРЖАНА ДЕСЕТА КОНФЕРЕНЦИЈА DIGITAL DAY: Дигитaлнo тржиштe увeћaнo вишe oд шeст путa
- ПРOГРAМИ ФИНAНСИJСКE ПOДРШКE ЗA РAЗВOJ ПOСЛOВAЊA У РEГИOНУ ЗAПAДНOГ БAЛКAНA: Региону Балкана потребна већа помоћ ЕУ
- Следећи број Економетра излази 7. септембра 2021.