Većina firmi u Srbiji očekuje povećanje profita i obima prodaje u 2018. godini, a 46 odsto vlasnika preduzeća smatraju da će u ovoj godini biti poboljšani uslovi poslovanja, što će doprineti povećanju broja malih i srednjih preduzeća (MSP).
Rezultati ProOptimist istraživanja o stanju, perspektivama, poslovnom optimizmu MSP i preduzetnika i firmama koje posluju sa Nemačkom pokazali su da 85 odsto preduzeća u Srbiji očekuje istu ili bolju profitabilnost u 2018.godini, a 97 odsto koje posluju sa nemačkim partnerima očekuje veći profit. Nešto više od polovine ispitanika koja sarađuju sa Nemačkom smatra da će im prihodi ove godine biti veći nego protekle godine.
Rezultati istraživanja su pokazali da domaći privrednici u većem procentu nego prošle godine imaju pozitivna očekivanja od ove godine i indeks poslovnog optimizma iznosi 54,4 odsto, dok je ovaj indeks kod preduzeća koja sarađuju sa Nemačkom porastao u odnosu na 2017. sa 63,2 na 66,2 odsto.
”Porast pozitivnih očekivanja za dva do tri odsto u odnosu na prethodno istraživanje je značajan skok. Banka nastavlja da unapređuje usluge za klijente u oblasti male i srednje privrede, uvodeći pogodnosti i inovacije koje prate trendove modernog bankarstva, jer u MSPP sektoru postoji razvojni potencijal, naročito izvozni, što svima u Srbiji može omogućiti bolje uslove života. Svaka druga kompanija očekuje da će u 2018. biti lakše uzeti kredit nego u 2017. godini, dok 37 odsto očekuje da situacija ostane nepromenjena”, rekao je Igor Anić, član izvršnog odbora Prokredit banke ,25. januara na predstavljanju rezultata istraživanja, u kojem je učestvovalo 360 MSP, koji posluju u Srbiji i 180 firmi koje sarađuju sa Nemačkom ili imaju nemački kapital.
Radojka Nikolić, glavna i odgovorna urednica Ekonometra i Magazina Biznis je rekla da trendovi jesu pozitivni, ali s obrziom na nesigurnost uslovanja poslovanja treba biti oprezan u procenama i zaključivanju, jer rezultati pokazuju da se i kompanije koje sarađuju sa Nemačkom suočavaju sa problemom u naplati potraživanja (21 odsto) i da neće značajnije ulagati u investicije ove godine.
”Treba imati u vidu trend porasta optimizma, jer su MSP veoma oprezna u davanju pozitivnih ocena i očekivanja. Negativno iznenađenje je što 87 odsto srpskih firmi ne planira povećanje plata i zaposlenih u Srbiji. Uprkos pozitivnim rezultatima, dve trećine ne planira investicije u ovoj godini. I ti pokazatelji upućuju na opreznost i uprkos optimizmu ne treba očekivati dramatične promene”, rekla je Radojka Nikolić.
Prema njenim rečima, optimizam u poslovanju preduzetnika je podsticajan za preduzetnike, ali je veoma važno kakvi su realni uslovi poslovanja i tek kada preduzetnici budu imali bolju naplatu i stabilniji poslovni ambijent, uspešnije će poslovati i donositi odluke o većim ulaganjima.
Problemi sa kojima se firme u Srbiji suočavaju slični su kao i prethodnih godina: slaba naplata potraživanja, jaka konkurencija i slaba prodaja. Preduzeća koja posluju sa Nemačkom navela su i poreze i državnu regulative kao važne probleme.
Martin Knap, Izvršni član Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija), rekao je komora da posreduje u rešavanju problema sa naplatom i da je takvih slučajeva manje nego što je to slučaj u naplati potraživanja od kompanija iz regiona.
Ministarstvo privrede i Ministarstvo za trgovinu, turizma i telekomunikacija ne stimulišu dodatno privrednike koji posluju sa Nemačkom, ali pruža edukativnu podršku i informacije neophodne za poslovanje.
Željko Rakić, načelnik u Sektoru za trgovinu, usluge i politiku konkurencije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija je rekao da firme koje sarađuju sa nemačkim imaju potpisane ugovore, obezbeđen plasman, za razliku od firmi koje posluju lokalno i sa preduzećima iz regiona i da zbog toga imaju optimističan stav. Istraživanje je pokazalo da je prisutan negativan trend smanjenja svesti o prednostima ulaganja u energetsku efikasnost i tehnološke inovacije u preduzećima, od 2015. godine. Procenat kompanija koje imaju svest o tome smanjen je sa 32 na 16 odsto.
Istraživanje je pokrenuto pre šest godina da bi se ocenilio investiciono i preduzetničko raspoloženje privrednika i planovi.