Од инвестиција у нашу привреду зависиће смањење броја незапослених. – У току је нови конкурс за доделу бесповратних средстава, а свима који остану без посла и желе да оснују фирме нуди се могућност добијања кредита да би та средства спојили са отпремнинама за отварање фирми
Тренутно у Србији, према оквирним проценама, има око милион људи без посла, док прецизни подаци показују да је у децембру прошле године у Србији регистровано 895.697 незапослених. Стопа званично регистроване незапослености у том месецу износила је 27,19 одсто. Четвртина од тог броја људи је у најбољој животној доби, од 31 до 40 година, следе они од 41 до 50 година (21 одсто) док 19 одсто незапослених има више од 50 година. За разлику од Србије, у околним земљама Хрватској, Бугарској, Румунији стопа незапослености је мања, али је у Албанији, Македонији, БиХ, већа него код нас. У Србији постоји и проблем дугорочне незапослености посебно код младих. На посао се у просеку чека чак 49 месеци, док у земљама ЕУ незапослени налазе посао осам пута брже.
Проблем незапослености код нас сада је, према тврдњама познавалаца ове об- ласти, тежи него у другим земљама између осталог и због прецизираног рока за завршетак приватизације великих система. Процењује се да би у току ове године између 30.000 и 40.000 запослених (од чега 15.000 радника у јавним предузећима) могло бити проглашено вишком, па ће и они морати да траже нови посао. Међу незапосленима ће се наћи и радници из фирми које неће моћи да опстану у новонасталим условима на тржишту.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- Веза са европским тржиштем
- Спој природе и етномотива
- И кошава може добро да греје
- Беочински бизнис парк
- Циљеви каријере
- Како написати биографију –CV
- Вештина руковођења
- Детаљно о свим трансакцијама
- Следећи број Економетра излази 4. априла 2006.