Arhitektonski tim „Stattwerk“ predstavio je idejno rešenje za budući eko-centar na Zelenom vencu – prvu energetski efikasnu zgradu sa zelenim fasadama u Srbiji.
Rešenje karakteriše organska forma, koja podseća na živu, pulsirajuću, planinu smeštenu u srcu Beograda. Reč je o multifunkcionalnom objektu, koji će, između ostalog, sadržati i eko-hab – centar za edukaciju, rad i stručno usavršavanje, kao i prvi javni vidikovac u centru grada, a poseban deo biće namenjen ekološkim vidovima transporta.
„Inspiracija za idejno rešenje proistekla je iz analize slokacije – Zelenog venca, koji je jedan od najprometnijih i, samim tim, i najzagađenijih delova grada. Zamisao našeg tima je da doprinesemo poboljšanju kvaliteta života u centralnoj gradskoj zoni – kako uticajem na smanjenje zagađenja i buke zelenim fasadama, tako i kraćim zadržavanjem vozila na ulici, čemu će doprineti garaža u našem objektu“, ističu u „Stattwerk-u“ i dodaju: „Naš kreativni koncept poručuje da je priroda veća od arhitekture. Ona se stalno menja – svako godišnje doba donosi novi izgled, a samim tim kroz promene prolazi i naša zgrada. U procesu stvaranja ovog rešenja prolazili smo kroz različite faze promišljanja. Od pluća grada, došli smo do zamisli planine koja oživljava, predstavlja simbol održivog razvoja i može staviti Beograd na svetsku arhitektonsku mapu.“
Prvi soliter sa zelenim fasadama u Srbiji, imaće ukupnu površinu veću od 30.000 kvadrata, a zelene fasade će zauzeti 2737 kvadrata. Pored vertikalnih zelenih fasadnih sistema, na spoljašnjim delovima objekta nalaziće se dodatno zelenilo u vidu saksijskih biljaka, a krovovi ukupne površine 2631 kvadrata takođe će biti zeleni. Unutrašnjost objekta će, isto tako, biti oplemenjena brojnim biljkama.
Objekat će biti multifunkcionalan. Eko-hab – centar za edukaciju i praktično stručno usavršavanje učenika, studenata i mladih naučnika, zauzeće četiri etaže zgrade i sastojaće se od konferencijskih sala i učionica, eko-prodavnice i sajma, kao i prostora za rad namenjenog startapima i pojedincima koji razvijaju ’zelene’ ideje. „Stattwerk“ zgrada sadržaće i poslovni prostor namenjen isključivo ekološki orijentisanim kompanijama i organizacijama, kao i apart-hotel. U podnožju će se nalaziti garaža sa 514 parking mesta, kao i parking za bicikle i punjači za električna vozila. Krov najvišeg dela objekta previđen je za javni vidikovac i eko-restoran. Samo oblikovanje zgrade je osmišljeno tako da optimizuje potrošnju energije.
Konzole predviđene idejnim rešenjem prave mikroklimatsku barijeru između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora zgrade i ujedno kontrolišu upad sunčevog zračenja u letnjem i zimskom periodu. Projekat predviđa korišćenje fotonaponskih ćelija, vetrogenetatora, geotermalne energije, kao i razmenu toplote u okviru kanalizacionih sistema i upotrebu piezoelektričnih podova.
Objekat je zamišljen kao svojevrsna studija slučaja za funkcionisanje kako već poznatih obnovljivih izvora energije, tako i za testiranje novih tehnologija i približavanje inovacija u ovoj oblasti domaćoj stručnoj i široj javnosti.