„Dunav osiguranje“ omogućava kreiranja paketa zdravstvenog osiguranja po potrebi i mogućnostima poslodavca i zaposlenih. Štednjom u „Dunav DPF-u“ zaposleni, pored državne, ostvaruju pravo i na dopunsku privatnu penziju, a tako mogu značajno da zadrže životni stil i navike iz perioda aktivnog rada, bez potrebe za velikim odricanjima u trećem dobu.
Kompanija Dunav osiguranje u širokom asortimanu polisa ima kolektivno Dobrovolјno zdravstveno osiguranje – DZO sa brojnim benefitima kao preporuka za firme da ga zaklјuče za zaposlene. Ugovaranjem te vrste osiguranja, poslodavac ostvaruje poreske olakšice u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana do 5.984 dinara mesečno po zaposlenom od 1. februara 2020. do 31. januara 2021. godine.
Ako poslodavac ugovara DZO za svoje zaposlene, neoporezivi iznos se isklјučuje iz osnovice za porez i iz osnovice za doprinose. Ukoliko poslodavac obustavlјa i plaća premiju DZO iz zarade zaposlenog, neoporezivi iznos se isklјučuje iz osnovice za porez, dok se doprinosi obračunavaju na ostvarenu zaradu, bez umanjenja.
Kolektivno DZO omogućava i veću dostupnost i bolјi kvalitet neophodne zdravstvene zaštite kao i dostupnost Medicinskog kontakt centra 24/7/365, brzo zakazivanje neophodne zdravstvene usluge bez dugog čekanja. Pregledi se mogu zakazati i obaviti van radnog vremena zaposlenih;
Osiguranicima Dunava s polisom kolektivnog DZO, na raspolaganju su povolјnije cene usluga u preko 430 zdravstvenih ustanova u mreži koja se stalno širi. Štede i vreme za zakazivanje neophodnih i medicinski indikovanih dijagnostičkih i laboratorijskih procedura;
Dostupne su im savremene metode dijagnostike i lečenja, smanjuju se odsustva zaposlenih zbog neophodnih lekarskih pregleda, otvorena je mogućnost ugovaranja sistematskih pregleda za zaposlene koji preventivno utiču na sprečavanje nastanka težih zdravstvenih problema i očuvanje zdravlјa zaposlenih na duži rok.
Dostupna je zdravstvena zaštita u privatnim zdravstvenim ustanovama u uslovima pandemije kovid 19 i smanjenog kapaciteta državnih zdravstvenih ustanova za lečenje pacijenata koji nisu oboleli od virusa kovid 19 kao i pružanje zdravstvene zaštite u kriznim situacijama.
Dunav omogućava kreiranja paketa zdravstvenog osiguranja po potrebi i mogućnostima poslodavca i zaposlenih. Ugovaranjem paketa zdravstvenog osiguranja za svoje zaposlene, uz mogućnost uklјučenja članova porodice pod istim uslovima kao i zaposlenih, poslodavac zaposlenima omogućava ugovaranje DZO pod povolјnijim uslovima nego na tržištu.
Sigurna štednja za penziju
Štednjom u „Dunav dobrovolјnom penzijskom fondu“ DPF zaposleni, pored državne, ostvaruju pravo i na dopunsku privatnu penziju. Ujedno, mogu značajno da zadrže životni stil i navike iz perioda aktivnog rada, bez velikih odricanja u trećem dobu. Dunav DPF ima preko 88.000 članova i imovinom fonda pokriva 39 posto tržišta. U strukturi članova sa 69 procenta dominiraju zaposleni u čiju korist poslodavac uplaćuje dopunske penzijske doprinose.
Kao vrsta nebankarske štednje, reč je o vrlo fleksibilnoj štednji i za vreme akumulacije sredstava i u načinu primanja penzije. Penzijske doprinose u fond mogu da uplaćuju poslodavac za zaposlene, zaposleni ili i poslodavac i zaposleni, a to je, ujedno, za zaposlenog, najkorisnije. Zaposleni može da uplaćuje doprinose u fond i za nekog drugog, na primer supružnika, dete ili nekog s kim nije u srodstvu.
Bez obzira ko uplaćuje doprinose, zaposleni je član fonda i vlasnik uplaćenih sredstava.
Nјemu se otvara individualni račun i dodelјuju korisničko ime i šifra da bi, na portalu www.dunavpenzije.com, imao stalan neposredan pristup svim promenama na računu: uplatama, stanju sredstava, broju investicionih jedinica, isplatama.
Sredstva na individualnom računu se investiraju i uvećavaju za ostvareni prinos. To znači da ukoliko zaposlenom iz bilo kog razloga prestane radni odnos, poslodavac nema prava na povraćaj uplaćenih sredstava, jer su ona namenjena za penziju sada već, bivšeg zaposlenog.
Poreske olakšice za poslodavce i zaposlene kojima je država podržala razvoj DPF-ova, značajne su za donošenje odluke o štednji za buduću penziju.
Bez dodatnih troškova
Uplate poslodavca do 5.984 dinara po zaposlenom oslobođene su poreza na zarade i obaveznih socijalnih doprinosa. To znači da poslodavac nema dodatnih troškova, a imao bi ih, ako bi u istom ili sličnom iznosu zaposlenom povećao platu.
To znači da zaposleni godišnje može da uštedi i preko 7.000 dinara.
Minimalni penzijski doprinos je 1.000 dinara.
Uplate mogu da budu redovne mesečne, jednokratne ili periodične. Zastoj u uplatama ili prekid uplata ne nameće dodatne troškove, niti zaposleni gubi neko pravo iz ugovora o toj štednji.
Zaposleni može, a ne mora sa navršenih 58 godina da počne da prima penziju. On samostalno bira način na koji će da povuče akumulirana sredstva: jednokratno do 30 posto akumuliranih sredstava; programiranom isplatom; kupovinom anuiteta; kombinacijom tih načina.
Privatna penzija je nasledna.