POSLOVNA SAZNANJA: Alisa u zemlji čuda

Pitam se ponekad da li sam ja čudna kao Alisa (iz zemlje čuda) ili je okruženje čudno? Sve je stvar perspektive i zavisi iz kog ugla posmatramo. Kako god bilo, neke stvari mi po osnovu zdravog razuma deluju čudno i zato želim da ih podelim sa vama.

Piše: Stella Karl Ćosić

Čudno mi je što ne znamo da najoptimalnije i domaćinski iskoristimo ono čime raspolažemo. Da stvari budu jasnije, pričamo o oblasti razvoja zaposlenih, kompanijama koje ulažu u zaposlene i o kolegama koje se profesionalno bave razvojem zaposlenih.

Čudno je to što deluje da se i jedni i drugi trude, ulažu resurse, vreme i novac, ali kao da im nije stvarno stalo kakav će biti krajnji ishod i da li će se i šta zaista promeniti nabolje.

U ovim izazovnim vremenima mnoge kompanije izdvajaju sredstva za razvoj zaposlenih. Sasvim je drugo pitanje da li su ta sredstva dovoljna i koji procenat kompanija izdvaja sredstva za razvoj. Ono što je važno jeste da izdvajaju i da ih je potrebno iskoristiti na najbolji mogući način.

U istim ovim izazovnim vremenima postoji ozbiljan broj kolega koji se bavi razvojem zaposlenih. Ni pretpostavljala nisam dok sam bila u privredi, koliki je to segment. Sada sagledavam da se značajan broj učesnika bavi ovom oblašću. Deluje da taj značajan broj ljudi, ozbiljno i puno radi. Organizuju se brojne obuke, treninzi, radionice, sesije. Razvijaju se liderske i ostale kompetencije, potrebne veštine, obučavaju se različiti profili stručnjaka, utiče se na razmišljanje, inovativnost, angažovanost i motivaciju zaposlenih.
I sve to zaista zvuči odlično i pokazuje da pratimo trendove.

Ipak, zbunjuje činjenica da sva ta znanja i veštine, održani treninzi i obuke, kao da ne daju doprinos kakav bi trebalo. Kao da efekti brzo iščile. Utopljeni u svakodnevicu i izazvani dnevnim problemima, kao da se zaposleni lako vrate u stare navike i obrasce ponašanja, a nova (sa)znanja skromno koriste. Ne želim da generalizujem i kažem da se ovakva praksa svugde dešava. Ipak, dešava se češće nego što bi trebalo.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
  • SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
  • PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
  • BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
    najuspešnije poljoprivrednike
  • ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
  • REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
  • Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
  • FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.
Podelite ovaj tekst: