Srpska asocijacija menadžera (SAM), DNA Communications, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i predstavnici Vlade Srbije obeležili su završetak projekta „Šansa za novi početak“, uspeh i pozitivan uticaj na preduzetnički duh u Srbiji, 16. novembra.
Projekat je trajao 22 meseca tokom kojih su podsticane preduzetničke incijative u Srbiji. Predstavljeno je 200 preduzetničkih inicijativa na Sajmovima preduzetništva u 11 gradova i regiona u Srbiji, u Nišu, Kruševcu, Subotici, Somboru, Kragujevcu, Leskovcu, Užicu, Beogradu, Čačku, Valjevu i Novom Pazaru. Na sajmovima su predstavljene ideje za ulaganje, predavanja i informacije o preduzetništvu. Projekat je sproveden u saradnji sa organizacijom ENEKA, Privrednom komorom Srbije (PKS) i regionalnim privredenim komorama u Srbiji, Ministarstvom privrede, Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Nacionalnom službom za zapošljavanje (NSZ), Razvojnom agencijom Srbije (RAS) i mnogobrojnim lokalnim organizacijama.
Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skat izrazio je zadovoljstvo što je ovaj projekat podržao veliki broj nacionalnih i lokalnih organizacija, koje su zajedno radile na podizanja svesti o preduzetništvu u Srbiji. „U prethodnih 15 godina, SAD su preko USAID-a uložile više od 350 miliona dolara u podsticanje ekonomskog razvoja Srbije. Tokom „Godine preduzetništva“ u Srbiji, SAD su posebno ponosne što su doprinele naporima Vlade Srbije da podstakne preduzetništvo kao ključni faktor održivog ekonomskog rasta“, naglasio je Kajl Skat.
„Veoma nam je bilo drago da posetimo 11 gradova širom Srbije u prethodnih godinu dana i podignemo svest o preduzetništvu i nadamo se da su naši sajmovi pružili dodatnu motivaciju malim preduzetnicima da zakorače u svet biznisa“ rekla je Jelena Bulatović, izvršni direktor SAM-a.
Dejan Ranđić, direktor agencije DNA Communications istakao je da je u proteklih godinu dana uložena velika energija u projekat i zahvalio se svima koji su doprineli realizaciji. „Iskustva pokazuju da Srbija ima veliki potencijal za razvoj preduzetništva i ekonomski razvoj, da su građani Srbije veoma zainteresovani za preduzetništvo i da je svest o preduzetništvu na višem nivou, nego što je to bilo pre nekoliko godina“, dodao je Ranđić.
Ekonometar je podržao projekat, objavljivanjem specijalnog izdanja ”Srpske priče u uspešnom biznisu”, u kojem je deo preduzetničkih priča koje smo objavili u našem časopisu. Partnerima projekta uručene su zahvalnice.