„Маца“ је до сада обула бројна друштва из Војводине, пре свега из Кикинде, затим Вршца, Новог Кнежевца, Мокрина али и из Аустрије. Њихове плесне опанчиће виделе су и колеге на међународним смотрама и веома су им се допали. Тако је добила прве извозне послове и почела сарадњу са КУД „Норд“ из околине Осијека и још једним из Источног Сарајева
О опанку као српском бренду код нас се говори већ деценијама. У теорији смо јаки, али у пракси слабије иде. Да све може да буде другачије доказује Мирна Рацков, власница папучарске радње „Маца“ из Кикинде. Самостални предузетник је већ три године. Своју робу – опанке и другу обућу за фолклорне плесове – продаје културно-уметничким друштвима из наше земље, из бивших република СФРЈ и онима из дијаспоре. Купце налази на смотрама фолклора, етно сајмовима и сличним скуповима, као и преко Фејсбука.
Ова вредна жена је прве кораке у изради обуће почела у приватним радионицама. Ту је стекла драгоцено искуство и шест година стажа, од чега је половина била „на црно“. Све је почело тако што су у радњу дошли из локалног КУД-а да наруче опанке. Тај први посао је успешно одрађен а она је дошла на идеју да покрене сопствени посао. О томе како је одлучила да крене у воде приватног бизниса Мирна Рацков каже:
– У Србији ради само 13 регистрованих опанчара а свако веће место има свој КУД. Значи, нас је мало а посла има, па сам закључила да од тога може да се заради за живот. Још ако се потрудите, па обућа коју нудите увек има добар квалитет, онда добијате сталне муштерије и стичете нове. Плесни ансамбли то препоручују једни другима и то је у овом послу најбоља реклама. Нисам се преварила.
Опширније у штампаном издању