Operativno restrukturiranje – izazovi za održivo poslovanje

Međunarodna konferencija pod nazivom “Operativno restrukturiranje – ključni izazovi za održivo poslovanje”, održana je 7. juna u organizaciji TMA Serbia (Turnaround Management Association).

Ivana Matić

Konferenciji je prisustvovao veliki broj stručnjaka, koji su iznosili svoja iskustva, znanja i stručne izazove. Paneli su bili podeljeni u tri celine: Operativno restrukruriranje praktični prikaz i iskustva u Jugoistočnoj Evropi, Operativno restrukturiranje iz perspektive poverilaca (studije slučaja) i Operativno restrukturiranje iz perspektive investitora.

Nakon prvog panela u kome su nakon diskusije i studija slučaja razmenjena različita iskustva na temu Operativnog restrukruriranja, kroz praktični prikaz i iskustva u Jugoistočnoj Evropi, svi učesnici su potvrdili veliki značaj pravovremenog otpočinjanja operativnog restrukturiranja kao uslova za uspešnu transformaciju poslovanja kompanija. Istaknuto je i da finansijsko restrukturiranje bez unapređenja operativnih performansi kompanija daje samo kratkoročne rezultate koji nisu održivi na dugi rok. Prilikom sprovođenja operativnog restrukturiranja neophodna je podrška rukovodstva kompanije i kreditora, kao i relevantna eksperetiza koja ukoliko nije interno dostupna može biti predmet “outsorcing”-a, složili su se prisutni stručnjaci.   

Dobra praksa je pokazala da uspostavljanje redovnog izveštavanja o rezultatima restrukturiranja ka svim ključnim zainteresovanim stranama znatno doprinose uspehu celukopnog procesa unapređenja poslovanja.

Po završetku drugog panela na temu Operativnog restrukturiranje iz perspektive poverilaca (studije slučaja), zaključak prisutnih bio je da su banke voljne da preuzmu aktivnu ulogu u finansijskom restrukturiranju društava, ali su uzdržanije kada dođe do operativnog restrukturiranja. Iako operativno restrukturiranje nije prevashodno u delokrugu banaka, one su spremne da pruže podršku na različite načine, uključujući i obezbeđivanje novih novčanih sredstava društvima kojima je potrebno operativno restrukturiranje.

Treći panel Operativno restrukturiranje iz perspektive investitora, završen je zaključcima da u većini slučajeva veličina transakcije u zemljama jugoistočne Evrope su suviše male da privuku glavne igrače sa razvijenih tržišta. Važno je da se pronađe sinergija sa postojećim poslovima kako bi se opravdalo ulaganje u akvizicije. Samostalne transakcije su moguće samo za najveće kompanije.

Minimalni prihodi ciljnog društva treba da bude ne manje od 20 mil EUR.

Najbolji scenario za investitora je da pronađe kompanije koje su u dobrom operativnom stanju, ali u isto vreme su opterećene značajnim iznosom duga.

Panelisti na ovoj međunarodnoj konferenciji bili su svetski priznati eksperti iz ove oblasti: Dr.Lukas Fecker, osnivač i CEO Innovation Brain, predsedavajući TMA za Evropu, Edward Macnamara, Advisory Leader PwC SEE, Thompson McDaniel, direktor Deloitte’s Strategy & Operations group, Marko Ketler LL.M.(LSE) partner i advokat u kancelariji Karanović & Nikolić, Dr. Martin Stotter, član Upravnog odbora Raiffeisen Banka A.D. Beograd, Slaven Ćurić, CFA-M.A. in Economics, parrtner ADMETAM Business, Tomislav Čorak, principal ispred “The Boston Consulting Group”, Marko Milošević, menadžer, ispred “Management Consulting Professionals” Beograd, Loren Richards, partner u “Clifford Chance” iz Frankfurta, Dragan Tepić, EBRD London, Byron Nurse, partner u “Restructuring and Insolvency group”, Dentons, London.

“TMA Serbia je u prilici da ugosti velika imena iz oblasti privrede, advokature I konsaltinga, a velika satisfakcija i priznanje su nam bili interesovanje I interakcija koju smo u vreme priprema, ali I u procesu realizacije, ostvarivali sa svim našim panelistima, kao I veliki broj zainteresovanih predstavnika domaće privrede da prisustvuju našem skupu. Trudićemo se da kroz ovu I slične stručne skupove I konferencije koje budemo organizovali u budućnosti stalno radimo na edukaciji svih naših članova, ali I zainteresovanih privrednika, advokata i domaćih konsultanata. To je jedan od razloga našeg postojanja I svakako jedan od najboljih načina da dođe do unapređenja upravljanja operativnim i finansijskim procecima u Srbiji”, istakla je Ivana Matić, predsednica TMA – a Srbija.

Podelite ovaj tekst: