Pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović je u sali Starog dvora otvorio konferenciju Women’s Cyber Forum: Launching Careers in Cyber Space koja se organizuje radi promocije uloge žena u oblasti informacione bezbednosti i informacionih tehnologija
Mladenović je istakao da je Beograd na putu da se pridruži pametnim gradovima uvođenjem novih tehonologija i servisa za svoje građane.
–Da bismo primenili strategiju pametnih gradova i dočekali prednosti 5D tehnologija koje očekujemo do 2022. godine uvođenjem IT tehnologija širom urbanih zajednica, od cenatara u kontroli saobraćaja, kontroli i kvalitetu vazduha, pametne ulične rasvete, pametnih ekoloških kanti za otpatke. Moramo da podignemo svest i unapredimo kapacitete odbrane od potencijalnih zloupotreba tih tehnologija. Pametni gradovi da bi bili otporni na sajber napade moraju da se suoče sa dve ključne prepreke, a to su upravo nedostatak bezbednosne kulture i nedovoljno obrazovanje u sajber bezbednosti – rekao je Mladenović i dodao da prioriteti obrazovanja u sajber bezbednosti moraju da budu sveobuhvatni te da državna uprava, IT kompanije i građani moraju da preuzmu inicijativu ka boljem obrazovanju i većoj obaveštenosti.
On je istakao da pamenti gradovi ne nastaju sami od sebe, niti se sami brane, jer, kako je dodao, bez saradnje državnog sektora i tehnoloških kompanija niko neće biti bezbedan.
– Pametni gradovi moraju da budu spremni za neizvesnot napada i da imaju cilj da minimiziraju uticaj kada se takav napad dogadi. Polazeći od pretpostavke da sve u pametnom gradu može da bude potencijalna opasnost, na vreme dizajniramo bezbednosna rešenja zaštite. Prinicip zasnovan na otpornosti od napada, pruža mogućnost da pametan grad bude siguran, interoperativan i spreman da odgovori na napad, smanji i ukloni štetu ako do njega dođe – kazao je Mladenović i izrazio zadovoljstvo što se u okviru teme digitalne pismenosti i bezbednosne kulture može započeti razgovor i o ulozi žena.
On je istakao da uključivanjem talentovanih, obrazovanih i sposobnih žena u ovom polju možemo da postanemo tržište koje može da pruži odgovor na globalni nedostatak kvalifikovanog kadra i stručnjaka u sajber bezbednosti. Oni, dodao je, mogu u svojoj zemlji da reše problem u ovoj oblasti, ali i da budu deo kompanija na globalnom niovu i time daju svoj doprinos.
– Ovo je izuzetno važna oblast, te zbog toga šaljemo poruku javnosti o sajber bezbednosti. Nastupajući periodi će sigurno doneti velike izazove u ovoj oblasti, a upravo su dame te koje mogu da daju veliki doprinos i da budu nosioci razvoja i širenja ove bezbednosne kulture. Nadam se da će se javnost aktivno uključiti u ovu problematiku i da će se podstaći što veći broj dama da se bave ovom oblašću, te da će u svojim komapanija povesti diskusiju i biti nosioci svih aktivnnosti po pitanju sajber bezbednosti, zaključio je Mladenović.
Državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacije Tatjana Matić je istakla da sajber bezbednost nosi tehničke, društvene probleme i rešenja, te da postoje poteškoće u prevazilaženju stereotipa u obrazovnom sistemu. Zahvaljujući ovakvim manifestacijama, navela je ona, zajednički se širi svesti o važnoj ulozi žena u digitalnom okruženju.
Skup je organizovala komapnija Telegroup, kao nastavak tradicionalne Infosec konferencije, sa namerom da se poveća svest šire javnosti o ulozi žena u IT industriji, sa posebnim osvrtom na cybersecurity nišu. Konferencija je održana u saradnji sa partnerima Energypact Foundation, ITU (Međunarodne telekomunikacione unije) i OSCE Mission to Serbia.
Izvor: Beoinfo