Srpski proizvođači brojila za očitavanje struje u domaćinstvima, učestvuju na međunarodnim tenderima EPS-a, posle dve godine pauze, a planirano je da proizvedu oko 100.000 brojila u vrednosti od 10 miliona evra.
Jovan Vujasinović, predsednik Grupacije proizvođača električnih i optičkih uređaja i elektronike Privredne komore Srbije (PKS) je na konferenciji za medije 6. novembra u Komori rekao da su domaći proizvođači brojila isporučili 34.405 brojila u toku ove godine. Proizvodne kompanije brojila električne energije, njih 13 ostvaruju više od 30 miliona evra prihoda godišnje. U toku je realizacija ugovora, koje finansira Svetska banke za više od 21.600 uređaja, a očekuje se potpisivanje ugovora o isporuci 40.800 uređaja sa Elektrodistribucijom Srbije. PKS je omogućila udruživanje proizvođača u grupaciju, što je doprinelo efikasnijim dogovorima za zajedničke nastupe na tenderima.
”Poverenje koje je EPS ukazao domaćim proizvođačima doprineće i povećanju izvoza, jer ovi proizvodi su zbog najsavremenije tehnologije uspešno plasirani u EU i Švajcarsku, a strani kupci prate dešavanja u zemlji dobavljača. Naša država prepoznaje kvalitet koji nudimo, a doprinosimo i punjenju budžeta Srbije”, rekao je Vujasinović.
Realizacijom poslova domaći proizvođači stabilizuju proizvodne kapacitete i nabavku. Kompanije koje proizvode brojila električne energije i kooperanti mogu da zaposle više od 1.000 ljudi
Profesor Branko Kovačević, predsednik Nadzornog odbora EPS-a rekao je da sve kompanije zadovoljavaju svetske standarde za isporuku brojila.
”Uslovi na međunarodnim tenderima koje finansira Svetska banka bili su takvi da na njih mogla da konkuriše kompanija koja ima ogromna primanja i velike međunarodne poslove iz ranijeg perioda, što je diskvalifikovalo male kompanije iz Srbije” rekao je Kovačević.
Stav EPS-a je da treba što više domaćih kompanija da učestvuje u modernizaciji privrede. Izgubljeno je dve godine, jer je nabavka brojila bili zaustavljena zbog žalbenih postupaka pred sudovima. EPS je dobio dozvolu da nastavi posao. Branko Kovačević je istakao da je dobro što su se srpske kompanije udružile, jer će to ubrzati postupak zamene brojila, biće jasnije učešće na tenderima, a krađa struje onemogućena.
Postupak zamene brojila u Srbiji će trajati oko sedam godina ukoliko tenderi budu realizovani.