Podrška ekonomskom, socijanom i političkom razvoju Srbije, koju Tim Ujedinjenih Nacija u Srbiji pruža, utemeljena je na osnovnim vrednostima ove globalne organizacije.
U narednim godinama, podrška Ujedinjenih nacija u Srbiji fokusiraće se na 17 globalno usvojenih ciljeva, stavljenih u kontekst prioriteta i reformi vezanih za procese pristupanja Evropskoj Uniji. Više desetina programa biće sprovedeno u Srbiji uz kontinuiranu zagovaračku i ekspertsku podršku, kao i iskustvo i dobre prakse koje Ujedinjene nacije donose u Srbiju iz zemalja širom sveta, istaknuto je na svečanosti povodom obeležavanja 72. godišnjice Ujedinjenih nacija (Dana Ujedinjenih nacija), koju su organizovali Vlada Srbije i Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji 24. oktobra.
“Naš rad bazira se na naporima da niko ne bude izostavljen, odnosno da svaki pojedinac mora da dobije podjednaku šansu u društvu. Istovremeno, svi planovi, strategije i globalni ciljevi Ujedinjenih nacija, koje je usvojilo preko 150 zemalja u svetu, među kojima je i Srbija, nisu zakonom obavezujući. Naši ciljevi postaju realnost kada se volja ljudi pokrene – od vlada, preko civilnog društva, naučne i stručne javnosti, privrede i korporacija, lokalne zajednice do svakog pojedinca”, izjavila je Karla Herši, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji.
“Globalno gledano, procena Ujedinjenih nacija je da na svetu postoji dovoljno novca da se svih 17 ciljeva ispune. Da bi u tome uspeli, osim davanja prioriteta Ciljevima na lokalnom nivou, mora se obezbediti i finansijski model za finansiranje ovih ciljeva”, dodala je Herši.
Pored velike posvećenosti Srbije u implementaciji Ciljeva održivog razvoja, Simona-Mirela Mikulesku, predstavnica Generalnog sekretara UN-a i šefica Kancelarije UN-a u Beogradu, naglašava značajan doprinos zemlje u pogledu globalnih mirovnih napora, pohvaljuje profesionalizam i dobar ugled srpskih mirovnjaka i pozdravlja napore Srbije da poveća broj žena mirovnim snagama.
“Srbija nastavlja da bude lider zapadnog Balkana u smislu doprinosa trupa i policije mirovnim naporima UN-a. Takođe cenimo konstruktivan pristup Srbije u promociji regionalne stabilnosti kroz poboljšanje odnosa sa susedima i angažovanje u dijalogu sa Prištinom koji facilitira EU “, dodaje Mikulesku.
“Vlada Srbije zahvalna je Ujedinjenim nacijama na podršci u teškim trenucima kroz koje je Srbija prošla prethodnih godina – od majskih poplava 2014. godine, do migrantske krize, kao i na veoma uspešnoj saradnji koju imamo sa velikim brojem agencija, fondova i programa koji su deo porodice Ujedinjenih nacija u Srbiji. UN može da računa na Vladu Srbije kao partnera u dostizanju ciljeva globalnih razvojnih ciljeva do 2030. godine i verujem da ćemo zajedno još uspešnije raditi na unapređenju javne uprave, ekonomskom razvoju, stvaranju društva jednakih šansi, zaštiti životne sredine i svemu što je bitno za razvoj našeg društva i za dobrobit svih građanki i građana Srbije”, rekla je prof. dr Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnosti.
Pet strateških ciljeva definisani su u skladu sa nacionalnim razvojnim prioritetima Vlade Srbije i potpuno su usklađeni sa procesom EU integracijai Agendom 2030. Okvir razvojnog partnerstva (ORP), potpisan nedavno, između Vlade i UN tima za period 2016-2020 predstavlja putokaz za stratešku saradnju na daljem unapređivanju dobre uprave i vladavine prava, razvoja socijalnih i ljudskih resursa, privrednom razvoju, rastu i zapošljavanju, zaštiti životne sredine, borbi protiv klimatskih promena i izgradnji otpornih zajednica, kao i integrisanju kulture u celokupni proces održivog razvoja. Očekivana vrednost aktivnosti koje će Tim UN u saradnji sa Vladom R. Srbije sprovesti u ovom periodu procenjuje se na 170 miliona američkih dolara, ne uključujući sredstva izdvojena za potrebe vanrednih situacija poput aktuelne izbegličke/migrantske krize.