U sastavu prethodne i sadašnje Vlade Republike Srbije ne postoji Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
Ovaj bitan resor je podveden pod Ministarstvo poljoprivrede po čijoj sistematizaciji, od ukupnog broja zaposlenih državnih službenika, zanemarljiv broj radi na poslovima zaštite životne sredine, dok je od ukupnog budžeta Republike Srbije od oko 1.119 milijardi dinara za 2016. godinu, za poslove zaštite životne sredine izdvojeno tek oko 8,6 miliona dinara. To su toliko mala sredstva da je gotovo izlišno svako poređenje sa nekim drugim budžetskim stavkama. Dakle, resursi u javnom sektoru namenjeni ovoj problematici su veoma skromno opredeljeni.
Gotovo sve države koje su se nalazile u fazi pristupnih pregovora radi članstva u Evropskoj uniji formirale su samostalna, snažna i dobro ekipirana Ministarstva za zaštitu životne sredine. U nekim sredinama, na primer u Crnoj Gori, resor se vezuje za održivi razvoj i preko njega za privrednu granu koja je u ovoj zemlji ključna, a to je turizam.
Razlog za ovo je jednostavan. Veliki segment pravnih tekovina Unije se upravo odnosi na zaštitu životne sredine i potreban je solidan administrativni aparat da se ova vrsta obaveza sprovede.
Zaštita životne sredine preklapa se u velikoj meri sa ciljevima i javnim politikama koje se odnose na održivi razvoj. Republika Srbija ima svoju sopstvenu strategiju održivog razvoja koja je usvojena 9. maja 2008. godine.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- Brže do jeftinijih kredita
- „Nova energija” u novom pogledu na svet
- U postrojenje za prečišćavanje gasa uloženo više od 30 miliona evra
- Više znanja o tokovima novca
- Dualno obrazovanje prioritet Vlade i privrede
- EBRD podržava reforme u Srbiji
- NAJNOVIJA ANALIZA FISKALNOG SAVETA Problem su nereformisana javna i državna preduzeća
- REZULTATI ANKETE KOMPANIJE VISA INC. NA OVOGODIŠNJOJ BLOGOMANIJI Jednostavnija e-kupovina i veći izbor
- PITER DRAKER: MOJ POGLED NA MENADŽMENT (2) Marketinški ciljevi
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. oktobra 2016.