Нове плантаже под Опленцем

Још пре осам деценија стручњаци из Енглеске долазили су у Карађорђев град и проценили да је овде најквалитетније земљиште за узгој винове лозе

nove-plantaze-pod-oplencomПод виновом лозом средином прошлог века у Србији је било око 120.000 хектара. Према проценама стручњака, те површине пале су на само четрдесетак хиљада хектара. Министарство пољопривреде настоји да изради катастар који треба да уведе више реда у ову област, а Влада Србије већ неколико година обезбеђује подстицајна средства за подизање нових плантажа винограда.

Захваљујући Задужбини Краља Петра Првог у Тополи ничу нове плантаже, подно Опленца. Пре три године на површини од 3,7 хектара засађено је 20.000 лозних калемова сорте „совињон бели“. Виноград одлично напредује и прве флаше овог чувеног вина, после више од пола века, обогатиле су Краљев подрум, који је и својеврстан музеј за велики број туриста из земље и света.

Винско витештво

Генерални директор АД хотела „Извор“ Драган Тодоровић, пре неколико година обновио је традиционално такмичење „Вино пити, а не опити се“ на коме учествују „витезови“ из Тополе и Аранђеловца. Учесници такмичења решавају загонетке, певају песме о вину, држе беседе, понављају брзалице, али се морају узорно држати током надметања.
И ово такмичење, како каже Тодоровић, има за циљ враћање традицији наших предака, који су још у доба Римљана били познати као врсни винари.

– Прошле године подигли смо нове засаде – каже Миладин Гавриловић, управник Задужбине. Засадили смо још 20.000 „совињона белог“ набављеног у Италији. И тај виноград на површини од 3,5 хектара одлично напредује. Још пре осам деценија стручњаци из Енглеске долазили су у Карађорђев град и проценили да је овде најквалитетније земљиште за узгој винове лозе. Жеља нам је да поново извозимо најквалитетнија вина на трпезе Европе и света – истиче Гавриловић.

У Тополи је припремљено још око пет хектара земљишта на коме ће се овог пролећа подићи нове плантаже, па ће се опленачко виногорје проширити на 12 хектара најбољих европских сорти грожђа.

Како каже Миладин Гавриловић, за виноградаре Шумадије има наде.

– Треба уложити велика средства за обнову запуштених винограда. Европа тражи квалитетно грожђе и квалитетно вино. Значи, морамо се окренути подизању новог сортимента безвирусног садног материјала као што су: „совињон бели“, „шардоне“, „каберне совињон“, „мерло“ и друге сорте. Када је реч о стоном грожђу, ми смо засадили „хамбург“ и „мускат“ – каже Гавриловић.

Сајам вина и ракије

У селу Блазнави код Тополе одржавају се традиционални сајмови вина и ракије произведених на подручју Шумадије. Чланови комисије за оцењивање су наши врхунски стручњаци са Пољопривредног факултета, проф. др Слободан Јовић и доцент др Нинослав Никићевић.
Желимо да ова манифестација постане и међународна смотра најбољих произвођача вина и ракије, каже Драган Јовановић, председник општине Топола.

Подруми краља Петра и Александра Карађорђевића, прошлог века пронели су славу опленачких вина широм Европе, па у Задужбини намеравају да убудуће, у специјалним краљевским боцама, извозе вино за најлуксузније европске ресторане.

Све већи број пољопривредника у тополској општини подиже винограде. У томе предњаче житељи Винче, одавно познати као узорни виноградари и воћари. Божидар Александровић, дипломирани инжењер пољопривреде, смер виноградарство, подигао је у овом селу најмодернији подрум вина „Александровић“. Његово вино „тријумф“ може се наћи само у најексклузивнијим домаћим ресторанима и елитним хотелима света. Проблем је само што је капацитет подрума 40.000 литара вина. Потребе тржишта су велике, па ће овај млади стручњак наставити са подизањем плантажа и проширењем подрумског капацитета.

Како нам је рекао Божидар, његова велика жеља је окупљање свих виноградара и винара Шумадије у једно удружење. Разлог је једноставан: треба проучавати и примењивати најмодернију светску технологију у производњи грожђа и вина и наступати на сајмовима. Да су на добром путу најбоље сведочи „тријумф“ који је побрао бројна признања на европским сајмовима.

Бора Његован

Podelite ovaj tekst: