У 2018. години пољопривредницима и прерађивачима на располагању је 8,3 милијарде динара или око 60 милиона евра (од чега ЕУ учествује са 75 одсто), за набавку опреме, трактора и изградњу објеката. Од онога што уложе у куповину машина и опреме, враћа им се од 60 до 80 одсто. Међутим, сељаци су традиционално неповерљиви, а стручњаци упозоравaју на важне детаље код конкурисања за наменска средства из европских фондова. Злоупотребе никако не препоручују
Дуго очекивани ИПАРД фонд коначно је стигао и у Србију, а пољопривредницима је у наредне три године на располагању 175 милиона евра које могу да искористе за набавку механизације, изградњу објеката, али и за развој руралног туризма и пратећих услуга. Програм се реализује преко Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, односно Управе за аграрна плаћања (УАП).
Први јавни позив објављен је у децембру 2017. и то за набавку пољопривредне механизације и опреме у оквиру Мере 1 (М1) – Инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава. Почетком ове године, у оквиру исте мере, објављен је и јавни позив за набавку трактора.
За први јавни позив било је намењено милијарду динара, а за набавку новог трактора 556 милиона динара. До 20. фебруара су у УАП пристигла 83 захтева од чега 21 за механизацију и 62 за тракторе, кажу у Управи за аграрна плаћања за магазин Економетар.
Ускоро и позив за М3
Поред два већ објављена позива, ускоро ће бити расписан и јавни позив за меру М3 – Инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, која је намењена правним лицима, предузетницима и земљорадничким задругама за развој прерађивачког сектора. За набавку опреме на располагању је 11,7 милиона евра.
За ову годину планирано је пет јавних позива у оквиру обе мере – М1 и М3. За ове намене укупно је опредељено око 8,3 милијарде динара јавне подршке (око 60 милиона евра), од чега ЕУ учествује са 75 одсто.
У оквиру мере М1 пољопривредницима се враћа најмање 60 одсто прихватљивих трошкова инвестиције. Пољопривредник млађи од 40 година може да рачуна на 65 одсто повраћаја, а за оне који су у планинским подручјима тај проценат износи 70 одсто. Додатних десет одсто се одобрава за инвестиције у управљање отпадом и отпадним водама које су значајне за заштиту животне средине. У оквиру мере М3 повраћај је 50 одсто и додатних 10 такође за управљање отпадом и отпадним водама.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ИСТРАЖИВАЊЕ НАЛЕД-А ЗА ПРОЈЕКАТ ЈАВНО–ПРИВАТНОГ ДИЈАЛОГА: Нема међусобног поверења између државе и привредника
- РЕВИЗОРСКО–КОНСУЛТАНТСКА КОМПАНИЈА ЕY (ERNST&YOUNG) У СРБИЈИ ИЗАБРАЛА: Радован Милојевић – ЕY Предузетник године
- ФИЛИП КOTЛEР И БРУС РEН: РAЗУMEВAЊE MAРКETИНГA (2): Конкуренцију треба разумети
- Следећи број Економетра излази 3. априла 2018.