NIS je tokom 2016. godine bio najprofitabilniji, a Srbijagas najveći ukupni gubitaš. To pokazuje rang liste, koju godine objavljuje časopis ”Biznis i finansije”.
Ekonomisti, upozoravaju da bi domaći privrednici koji dobro posluju, trebalo daleko više da investiraju, što bi, podstaklo privredni rast Srbije.
Na rang listi godinama su iste kompanije. U 2016. je, do promene došlo na vrhu. Prvo mesto od Telekoma je preuzela Naftna industrija Srbije, sa profitom od 16 milijardi dinara. Drugo mesto, po najvećoj zaradi, zauzima Telekom Srbija, uz dobit od oko 15 milijardi dinara, Telenor sa 8,9 i Elektroprivreda Srbije sa 8,8 milijardi dinara, iako je EPS istovremeno visoko na listi po akumuliranim gubicima.
Snaga domaće privrede zavisi od poslovanja nekoliko velikih kompanija. Prema analizama APR-a, 50 odsto prihoda celokupne privrede ide na 100 najvećih kompanija.
Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registrе је rekao na predstavljanju edicije 23. novembra da 100 najvećih privrednih društava generišu 31 odsto u odnosu na performanse privrede ukupnih poslovnih prihoda. To je visok procenat.
Među najvećim kompanijama koncentrisano je i oko 56 odsto ukupnih gubitaka srpske privrede. Prvoplasirana među gubitašima u 2016. bila je Železara Smederevo, iako je tokom 2016. dobio novog vlasnika. Za Železarom, Putevi Srbije sa gubicima od oko 13 milijardi, slede Azotara, Petrohemija i kompanija Merkur.
Srbijagas je najveći ukupni gubitaš. Da je privredni rast Srbije je i dalje najsporiji u regionu, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta, Milojko Arsić i dodao da je izuzetno nizak nivo domaćih investicija, dok strane iznose pet, šest BDP-a.
”Srbija će ove godine ostvariti privredni rast najviše do dva posto BDP, što je duplo sporije od prosečnog rasta zemalja centralno-istočne Evrope. Ono gde najviše nedostaje, ulaganja, su privatne investicije srpskih preduzeća. One iznose manje od 10 odsto BDP-a, a trebalo bi da iznose bar 15-ak posto BDP-a”, rekao je Arsić.