Српски производи неће моћи у извоз, на тржиште ЕУ, без потврде о безбедности производа
Знак СЕ представља потврду усаглашености производа са директивама Европске уније, прописаним у циљу заштите околине, безбедности и здравља потрошача. Овај знак је законски предуслов за продају појединих производа на тржишту ЕУ и уколико не прихватимо овај стандард, нећемо моћи да извозимо у земље Европске уније. Усвајањем знака СЕ произвођач потврђује усклађеност карактеристика својих производа са поменутим директивама.
Због тога Међународна финансијска корпорација (IFC), Привредна комора Србије и Пројекат ревитализације локалних заједница кроз демократску акцију Америчке агенције за међународни развој (USAID/CRDA), ових дана представљају програм увођења међународних стандарда и техничке регулативе.
Нашим привредницима је пружена прилика да уз помоћ Светске банке и владе Холандије уведу овај стандард, како би могли да извозе на тржиште Европе. Трогодишњи пројекат IFC усмерен је на увођење међународних стандарда и техничких регулатива у региону југоисточне Европе, што ће дугорочно допринети повећању извозних капацитета локалних компанија и развоју приватног сектора. Пројектом су обухваћене: Србија, Албанија, Македонија и Босна и Херцеговина. Кампањом ће бити обухваћено око 1.800 предузећа. Програми обуке биће спроведени у око 600 предузећа, док ће конкретну помоћ за примену одређеног стандарда добити четрдесетак предузећа.
На недавној промоцији овог пројекта у Регионалној привредној комори у Нишу речено је да је конкретна сарадња и реализација програма могућа у предузећима која послују у области прехрамбене индустрије, индустрије грађевинарства, информационих технологија и у прерађивачкој индустрији. Услов је да су извозно оријентисана и да су спремна да раде на увођењу стандарда у складу са потребама предузећа.
Иначе, у домаћој регулативи не постоји ознака СЕ. Брз развој технологије наметнуо је нови начин надзора на тржишту и надзора над произвођачима чији би производи могли да угрозе здравље и безбедност потрошача, као што су грађевинске машине, лифтови, судови под притиском, дечје играчке и друго. Овај знак гарантује само безбедност, а не и квалитет, али јасно је да ће на европском тржишту бољу прођу имати квалитетнији и по цени конкурентнији производи. У сваком случају, производи без СЕ знака неће моћи да се извозе на тржиште Европске уније.
Од оснивања 1956. године до данас, IFC је уложио више од 44 милијарде долара из сопствених извора, а заједничким улагањима са другим институцијама обезбедио још 23 милијарде долара за 3.143 компаније у више од 140 земаља у развоју. Основни циљ је подстицање улагања у приватни сектор у земљама у развоју, како би се смањило сиромаштво и побољшао животни стандард.
С. Пинтер