Više od 1.600 mikro, MSP i preduzetnika je kroz programe agencije Srbije (RAS) dobilo podršku mentora u poslovanju, po metodologiji razvijenoj kroz dugogodišnju saradnju sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA).
Kao rezultat višegodišnje uspešne saradnje, u Beogradu je 20. septembra obeležen i njen nastavak i kroz projekat „Uspostavlјanje i promocija mentoring usluge za MSPP u zemlјama Zapadnog Balkana, faza 2, 2017-2020“, koji će RAS i JICA realizovati sa razvojnim agencijama iz Bosne i Hercegovine (BiH), Crne Gore i Makedonije.
Projekat se odnosi na unapređenje standardizovane usluge mentoringa u Srbiji, kao i nastavak transfera srpske ekspertize na polјu mentoringa u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Makedoniji, uz podršku japanskih eksperata.
Katarina Obradović-Jovanović, pomoćnik ministra privrede u Vladi Srbije, uz veliku zahvalnost Vladi Japana i partnerima iz JICA na dugogodišnjoj saradnji i zajedničkom uspehu, istakla je da je ovo jedan od veoma malog broja projekata JICA koji ima regionalni karakter, kao i redak primer da JICA podržava četvrti projekat zaredom u jednoj zemlјi.
„JICA je već duže od 40 godina angažovana na razvoju MSPP u brojnim zemlјama sveta i ima iskustvo od preko 470 projekata, dok je trenutno 30 u toku. Drago nam je da ćemo ovo iskustvo nastaviti da primenjujemo i u dalјem razvoju mentoringa u regionu Zapadnog Balkana. Kroz novu fazu projekta, JICA će uvesti i KAIZEN metod u postojeću uslugu mentoringa sa cilјem da MSPP uz kontrolu kvaliteta unaprede i sopstvenu produktivnost“, istakao je Tošijuki Nakamura, generalni direktor Sektora za industrijski razvoj i javnu upravu JICA.
JICA uvek naglašava da su međusobno razumevanje i poverenje klјuč za uspeh svih projekata, te izrazio zadovolјstvo što će svi učesnici projekta zajednički raditi upravo na kreiranju još bolјih uslova za razvoj MSPP sektora u ovom regionu.
Ana Žegarac, direktor Sektora za planiranje i razvoj RAS, je istakla da rezultati dosadašnje saradnje govore o značaju projekta navodeći da je istraživanje RAS o značaju mentoring podrške u Srbiji pokazalo da je 98 odsto korisnika izrazilo želјu da dobije dodatnu mentorsku podršku, a 90 odsto je istaklo da su uz pomoć podrške mentora unapredili poslovanje. „U naredne tri godine, uz podršku JICA i saradnju sa regionalnim razvojnim agencijama imamo mogućnost da MSPP u Srbiji pružimo unapređenu uslugu mentoringa, i da zajedno sa partnerima ta znanja proširimo i primenimo i u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Makedoniji.“
O značaju saradnje i promocije mentoringa govorili su i predstavnici ambasade Japana u Srbiji, dok su mentori iz Srbije, BiH, Crne Gore, Makedonije predstavili najbolјe primere iz prakse.