Власници фирми удружени у Унију послодаваца Србије залажу се за измене Закона о раду, прописа у трговини и за смањење пореских оптерећења на зараде, које би допринеле смањењу сиве економије и административних прописа, повећању запослености и животног стандарда
Послодавце у Србији оптерећују високи трошкови пословања, порези и доприноси на зараде, изостанак флексибилних облика рада, начин исплате отпремнина, лоша комуникација са радницима, пословање на црно и ниска ликвидност. Истраживања спроведена у последње четири године показују да се у тако отежаним условима пословања, свака друга фирма угаси током прве три године рада. И рад трговаца оптерећен је бројним административним процедурама, честим контролама инспектора и високим казнама са кратким роковима наплате. Према проценама Уније послодаваца, процедуре у трговинском сектору власнике фирми у Србији коштају преко 107,8 милиона евра годишње, што доприноси смањењу 19.000 потенцијалних радних места, утиче на пад куповне моћи грађана, а предузећа западају у губитке.
Због тога послодавци сматрају да су неопходне хитне измене Закона о раду, смањење пореских оптерећења на зараде и измене прописа у трговини.
Резултати истраживања
Према истраживању које је спровела Унија послодаваца, у сарадњи са консултантском кућом CEFE Србија (Creation of Enterprises by Formation of Entrepreneurs), o трошковима и административним процедурама актуелног Закона о раду, пореској политици у области зарада и прописа у трговини, у фебруару, марту и априлу ове године, међу највећим проблемима у привреди јесу прописи који претерано штите запослене. Истраживање је спроведено у 202 мала, средња и велика предузећа, у оквиру пројекта Подстицајно окружење Међународне организације рада, а новинарима је представљено средином јула на округлом столу под називом ”Три промене да привреда крене”.
Опширније у штампаном издању