Највећи проблеми домаћих фирми у коришћењу средстава Европске уније јесу недовољан капацитет за самостално конкурисање на тендерима и недостатак кадрова способних да направе понуду по европским стандардима. Учешће на тендерима је велика шанса за улазак на европско тржиште
Према подацима Канцеларије за европске интеграције, од 2007. до 2013. године за кандидате и потенцијалне кандидате за чланство у ЕУ из европског буџета је издвојено 11,5 милијарди евра. Иако је од тог новца Србији намењено 1,4 милијарде евра, што је око 200 милиона евра годишње, домаћа предузећа недовољно користе ову могућност, а средства су бесповратна.
Европска унија развила је читав спектар програма спољне помоћи што је условило различите инструменте за реализацију ових средстава. Потреба за упрошћавањем система спољне помоћи довела је до тога да Европска комисија предложи једноставнији оквир земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у буџетском периоду од 2007. до 2013. године и успостављен је нови инструмент за предприступну помоћ – ИПА.
Фокус овог финансијског инструмента је на реформи државне управе и судства, развоју пословне инфраструктуре, индустријских зона које ће омогућити улагања одређених инвеститора, нефинансијским консултантским услугама, реформи образовања, успостављању владавине права.
Опширније у штампаном издању