Мала и средња предузећа боре се за одржавање ликвидности, па су субвенционисани кредити, повољне кредитне линије и услуге факторинга неопходне и у 2011. години, упозоравају банкари
У сектору малих и средњих предузећа у Србији ради око 65 – 70 одсто од укупно запослених у земљи. Реч је о милион запослених и о учешћу у бруто друштвеном производу од 60 одсто. Иако представљају значајан сегмент српске привреде, мала и средња предузећа су и у 2011. години наставила борбу за опстанак. Један од најважнијих проблема који треба пребродити у овој, као и у прошлој години, јесте проблем ликвидности уз пратеће тешкоће: раст цена, отежана наплата потраживања, мукотрпно обезбеђење новца за добављаче и враћање кредита банкама. Зато се помоћ банака и у 2011. години показала као кључна за опстанак и рад малих и средњих предузећа. И држава показује бригу за опстанак МСП кроз обезбеђивање субвенционисаних кредита. Држава је за субвенционисање каматних стопа за кредите за одржавање ликвидности, финансирање трајних обртних средстава и за извозне послове МСП у 2011. години издвојила 1,4 милијарде динара. За кредите за ликвидност рок отплате је годину дана, уз задржавање истог броја запослених у предузећу. Та средства ће, без сумње, бити употребљена.
Према подацима Народне банке Србије, на крају трећег квартала 2011. године укупна стопа кашњења у отплати кредита одобрених привреди износила је 23,2 одсто и већа је за 2,3 процентна поена у односу на почетак 2010. године. Број блокираних предузећа на почетку 2011. године износио је 23.609.
Кредити су за многа предузећа спас, али и проблем за враћање. Судећи по истраживању које је крајем маја обавио Економетар у банкама које послују на српском тржишту, кредити за ликвидност су најтраженији банкарски производ.
Опширније у штампаном издању