Најважније је да предузетници у кризи сачувају готовину, узајамно поверење, да поштују запослене и интензивно раде на добрим односима са клијентима и добављачима – порука је Звездана Хорвата, директора новосадског Института Aдижес
Само јака и здрава мала и средња предузећа (МСП) биће у стању да превазиђу кризу. У условима смањене привредне активности, МСП треба пажљиво да сагледају изазове и нове услове искористе за унапређење пословања. Најважније је да предузетници у кризи сачувају готовину, организациону културу узајамног поверења у фирмама, да поштују запослене и интензивно раде на добрим односима са клијентима и добављачима. У том случају, криза може да буде преломна тачка за јачање компаније и иновирање, порука је првог бесплатног едукативног семинара Прокредит банке намењеног МСП и предузетницима, који је одржан 16. октобра у хотелу Континентал у Београду. Ово је први од четири едукативна семинара под називом „Време је да се крене даље“, које Прокредит банка организује у намери да малим и средњим предузећима и предузетницима омогући да квалитетније одговоре на изазове тржишта и препознају могућности за свој даљи развој.
После београдског семинара, уследили су и скупови у Новом Саду 20. октобра, Нишу 21. и у Крагујевцу 22. октобра. Предавачи на свим семинарима су стручњаци Института Адижес (Asee из Новог Сада).
На семинару у Београду говорио је Звездан Хорват, директор Института Aдижес. Он је предузетницима представио знања која им могу помоћи да пословање прилагоде актуелним условима на тржишту и мотивишу их да на изазове гледају као на шансу за побољшање позиције и унапређење бизниса. Семинару је присуствовало око 1.000 предузетника. Због изузетног интересовања, у Београду ће бити организован још један семинар, 4. новембра. Сви учесници на семинарима добијају и едукативну брошуру, као својеврстан водич и подсетник на ствари о којима посебно треба водити рачуна у пословању.
– Свака фирма и све организације пролазе одређени животни циклус. Оне преживљавају одређене фазе развоја и све организације расту и старе. Рецесија различито делује на фирме у појединим фазама развоја, па су различите и акције које би помогле превазилажењу кризе.
Опширније у штампаном издању