У банкама се могу добити краткорочни и дугорочни кредити на отплату и до 15 година, а могућ је и договор о максималним износима
За привреднике који желе да покрену бизнис или да технолошки осавремене постојећу производњу, најповољнији су кредити и подстицајна средства којa одобрава држава. У прошлој години преко Фонда за развој одобрено је 1.258 кредита, односно 14,5 милијарди динара (око 180 милиона евра), а највише средстава пласирано је у сектор малих и средњих предузећа. Власници малих и средњих предузећа добили су кредитну подршку од око 7,7 милијарди динара док су 634 предузетника добила дугорочне кредите у износу од 681 милион динара. За реализацију 71 краткорочног кредита издвојено је 1,8 милијарди динара док је за отварање 98 краткорочних кредитних линија реализовано 4,2 милијарде динара.
Најповољније у Фонду
Услови кредитирања су повољни јер је годишња камата један одсто а рок отплате три до пет година, уз грејс период од 12 месеци. У Фонду за развој истичу да је захваљујући тој подршци прошле године отворено више од шест хиљада нових радних места.
Међутим, иако су најповољнији кредити Фонда за развој, многи не испуњавају све прописане услове да би их добили. Зато су банкарске позајмице једино преостало решење за финансирање сопственог бизниса. Са друге стране, банкама је потребна подршка државе да би услови кредитирања били повољнији а кредити јефтинији. Народна банка Србије смањила је обавезну резерву на задуживања банака у иностранству (за кредите привреди) са 60 на 45 одсто. Смањена је и динарска обавезна резерва са 15 на 10 одсто, а умањена је и референтна каматна стопа са 14 на 13 одсто. То све доприноси појевтињењу домаћих извора финансирања и смањењу каматних стопа.
Савет малим предузетницима
Мирјана Закањи, из Прокредит банке, саветује малим предузетницима који се задужују да висину каматне стопе упоређују са маржом коју могу да остваре у пословању за које узимају кредит.
– Уколико та маржа може да подмири трошкове камате и остале пратеће трошкове пословања и да остане профит, предузећу се исплати да узме такав кредит. Прокредит банка практикује да само оваквим клијентима одобрава кредите, како се они не би презадуживали. Неким привредницима кредит би само нарушио дотадашње пословање. Месечно исплатимо око 6.000 кредита фирмама и очигледно је да има много предузећа која испуњавају овај критеријум, каже Мирјана Закањи.
Банке које послују у Србији утркују се у понуди кредита намењених МСП. Свакодневно сарађују са предузетницима и утичу на побољшање кредитних услова. Избор је велики и по износима, роковима, али и брзини одобравања кредита. Рокови за враћање кредита се продужавају, за максималне износе кредитирања готово да нема ограничења а и средства обезбеђења за издате кредите су све флексибилнија.
Неке банке пружају привредницима и комплетне бесплатне услуге такозваних кредитних саветника који анализом пословања фирме предлажу најповољнији начин кредитирања и управљања финансијама предузећа, што представља значајну помоћ за пословање на тржишту.
Помоћ Прокредит банке
Једна од банака чија је главна оријентација управо кредитирање МСП јесте Прокредит банка, која је међу првима у Србији почела да кредитира овај сектор. Од априла 2001. године, када су започели пословање у нашој земљи, до сада одобрили су укупно око 200.000 кредита чија је вредност 890 милиона евра. Више од 90 одсто кредитног портфолија банке пласирано је у привреду. Само у току прошле године око 270 милиона евра пласирали су микро, малим и средњим предузећима, што је у односу на 2005. годину више за око 70 одсто.
Банка је кредитну понуду за МСП прилагодила условима пословања на нашем тржишту, а предузећима и предузетницима поред кредита омогућава и платни промет у земљи и иностранству, електронско банкарство, орочене депозите за предузећа, услуге за запослене, дозвољени минус, виза бизнис платне картице и друге могућности.
Документација за кредит у Фолкс банци
Предузетници који се одлуче за краткорочни кредит у Фолкс банци треба да донесу фотокопије Статута, Акта о оснивању предузећа и ОП обрасца, као и фотокопију Регистрације код Агенције за привредне субјекте, фотокопију ПИБ-а, а они који послују четири, пет година и завршне рачуне за претходне три године. У банку треба да понесу и картице кредита које користе, захтев за кредит на меморандуму предузећа и захтев Кредитном бироу за издавање извештаја, као и доказ о уплати трошкова бироу. Да би предузеће могло да конкурише за кредит у овој банци потребно је да позитивно послује најмање годину дана. То банци омогућава да на основу документације коју предузетник донесе изврши детаљну анализу и уколико задовољава услове одобри кредит.
Прокредит банка има око 300 кредитних службеника који посећују клијенте пре и после одобравања кредита, упознају се са пословањем фирме, радње, производне хале или погона и у директном контакту са предузетником анализирају рад предузећа.
– Службеници процењују целокупну животну ситуацију клијента и максимално олакшавају процес добијања кредита. Кредитни службеник попуњава кредитну апликацију, одобрава кредит, нагледа, води и прати пословање фирме и предузетника који се задужио. Свако предузеће анализирамо и привредницима нудимо кредит са условима који највише одговарају њиховој тренутној пословној ситуацији и потребама. Не одобравамо кредите који могу да угрозе посао и егзистенцију клијента, каже Мирјана Закањи, извршни директор кредитног сектора у Прокредит банци.
Мастеркард бизнис картица
Кредитна картица која се користи у пословне сврхе и функционише на такозваном револвинг принципу јесте мастеркард бизнис револвинг кредитна картица коју издаје Рајфајзен банка. Она је погодна за пословање МСП и предузетника. Корисници картице треба сваког месеца да уплате 10 одсто утрошених средстава из претходног месеца и на тај начин обнове одобрени лимит који се креће у распону од 1.000 до 5.000 евра.
Кредити за паушалце
Рајфајзен банка одобрава посебан пакет производа за паушалне пореске обвезнике, који су прилагођени потребама пословања предузећа и предузетника у овом сегменту привреде.
Паушалци у Рајфајзен банци могу да бирају између кредита за обртна средства у износу до 5.000 евра који одобравају на рок до 12 месеци или мастеркард бизнис картице са почетним лимитом од 500 евра. Привредници могу да узму и пакет који обухвата оба производа.
Банка одобрава краткорочне и дугорочне позајмице, а кредити су прилагођени потребама МСП и у погледу грејс периода, висине каматних стопа, провизије за пратеће услуге. Услови под којима се кредити одобравају, у већини случајева, зависе од дотадашње сарадње предузетника са банком.
Банка не одобрава такозване старт-ап кредите за оснивање предузећа, али у оквиру пробизнис кредита одобравају позајмице фирмама које послују дуже од три месеца и које су у том периоду оствариле одређену зараду.
Већа улагања у МСП
Развој МСП ће доживети већу експанзију, сматра Мирјана Закањи, када се стабилизују пословне и политичке прилике у земљи и регулишу потешкоће на макроекономском плану, које су условљене високим буџетским дефицитом и политичком нестабилношћу земље.
Веома је важно да банке и држава обрате пажњу на развој и финансирање мале привреде, јер су МСП и породични послови најбољи начин за опстанак грађана и у борби са сиромаштвом у условима транзиционе привреде у Србији.
ОТП банка Србија
Кулска банка је однедавно постала део највеће мађарске банке – ОТП банке из Будимпеште, која је започела спајање три српске банке – Нишке, Цептер и Кулске. Ускоро ће се ове банке на тржишту појавити као јединствена ОТП банка Србија, са новим производима и услугама. За мале, средње и друге привреднике у припреми су нови производи и услуге.
– Пословне банке код нас неретко дају кредите великим компанијама, док се кредитно пословање мањег обима састоји од потрошачких кредита и зајмова за грађане који примају плату. Традиционално банкарство често нема слуха за кредитирање мале привреде између осталог и зато што је кредитирање МСП често праћено већом папирологијом и администрацијом. Али, ови кредити подразумевају обимну управљачку политику, директан однос са корисницима кредита, више кредитних службеника, посебне програме обуке… Све то повећава трошкове пословања банака, а понекад представља и оправдање због чега оне у већој мери не раде са овим важним делом наше привреде, каже Мирјана Закањи.
Она додаје да су малим привредницима у Србији, поред зајмова, неопходне и друге банкарске услуге које такође треба да буду прилагођене потребама овог сегмента привреде, тако да целокупна понуда банака буде једна добро усклађена целина која је од великог значаја за развој и повећање броја МСП.
Развијен предузетнички дух
Према досадашњим искуствима Прокредит банке, домаћи предузетници имају развијен предузетнички дух и углавном редовно враћају зајмове. Стопа отплате кредита у овој банци је већа од 98 одсто, чему поред дисциплине привредника доприноси и одговарајућа кредитна политика.
У банци кажу да су власници фирми углавном веома реални приликом одлучивања за узимање кредита, добро познају тржишна кретања, понуде банака и умеју да ускладе своје планове са могућностима. Има, наравно, и оних који са нереалним захтевима дођу у банку по кредит и желе да се задуже за претерано велике износе кредита, али им службеници на време ”отворе очи”. Ипак, према сазнањима наше саговорнице, добар део МСП у Србији није много кредитно оптерећен и један број предузетника послује на основу сопствених средстава.
Кредити за предузетнике у Београду
Банка Интеза у сарадњи са Скупштином града Београда одобрава и кредите за МСП и предузетнике који послују на територији Београда. Кредите дају у износу од 3.000 до 10.000 евра у динарској противвредности, по средњем курсу НБС на дан пуштања кредита у течај. Рок отплате је од 18 до 48 месеци, уз грејс период до 12 месеци, који улази у рок отплате кредита. За кредит могу да конкуришу предузетници који раде најмање 24 месеца и остварују приход од 960.000 динара годишње.
Ефективна каматна стопа је 2,7 одсто годишње, а накнада је један одсто од износа реализованог кредита. Предузетници кредите могу узети за улагање у трајна обртна средства, набавку опреме и проширење капацитета, али и реконструкцију опреме. Рок за подношење захтева је до 11. марта ове године.
ПРИМЕР ОТПЛАТЕ КРЕДИТА ЗА ПРЕДУЗЕТНИКЕ У БЕОГРАДУ
износ кредита у ЕUR 10.000,00
ануитет 218,25
број рата 48 месеци
каматна стопа ЕКС 2,7% годишње
Интеза биз за предузетнике
Банка Интеза нуди кредите за мали бизнис, под називом „лаки биз” у износу од 25.000 евра у динарској противвредности и комплетну понуду за мали бизнис под називом Интеза биз, са бројним погодностима за предузетнике.
Предузетници могу да рачунају и на попуст на све безготовинске трансакције, дозвољени минус на рачуну фирме уз максимални износ прекорачења до 25.000 евра у динарској противвредности и каматом која се обрачунава само на износ који се користи.
Рок отплате за „лаки биз” кредит, без жираната и депозита, јесте од шест до 12 месеци а ефективна камата је од 2,36 одсто месечно без девизне клаузуле и ревалоризације.
У понуди су и „брзи биз” кредити са износом до 100.000 евра, роком отплате од шест до 18 месеци и месечном каматом од 0,40 до 1,21 одсто са девизном клаузулом у зависности од висине депозита. Предузетници могу да рачунају и на бесплатне виза бизнис електрон картице, бесплатно електронско банкарство и друге погодности.
Поред тога, ова банка анализирала је потребе и проблеме са којима се сусрећу предузетници и мала предузећа са циљем да им олакша пословање. Анализа је показала да је велики проблем малог бизниса у пословању са банкама, немогућност привредника да сами одговоре на питања и реше пословне дилеме, те да им је потребно да савете и сугестије везане за банкарство добију брзо, тачно и детаљно на једном месту. Због тога је банка посебан акценат ставила на увођење саветника за мали бизнис и предузетници сада могу да рачунају на његову помоћ у свим експозитурама банке. Свима који се одлуче да подигну кредит, службеници помажу и око отварања Интеза биз текућег рачуна, објашњавају како се користе услуге банке, које су погодности коришћења кредита и пружају остале информације значајне за пословање. Процедура око подизања кредита завршава се за један дан.
План отплате за „лаки биз“ кредит Банка Интезе – кредит без девизне клаузуле и ревалоризације
износ кредита у динарима 2.000.000,00
ануитет 187.600,75
број рата 12 месеци
укупан износ камате 251.208,99
каматна стопа ЕКС 2,36 % месечно
– Под налетом потрошачких кредита и претераног задуживања, којем су грађани често склони, и међу предузетницима постоји тенденција да кредите за развој и унапређење пословања сматрају као нешто негативно и опредељују се за пословање из сопствених средстава. То је погрешно, јер и привредници који могу да послују из сопствених средстава не треба да искључе могућност коришћења кредита. Понекад сопствени капитал може бити скупљи од кредита за одређене намене. Однос добити и трошка који предузетник има од кредита један је од најважнијих параметара који треба имати на уму када се одлучује за задуживање, каже Мирјана Закањи.
Разноврсна понуда
Пословне банке могу да поделе ризик са корисницима кредита у МСП, али да пласман средстава буде сигуран или да ризик буде уз одговарајуће обезбеђење или учешће самог корисника кредита у пројекту који се финансира, а који би у старту за бизнис већ имао нешто, било да је то пословни простор или земља на којој ће производити.
Услови под којима банке кредитирају МСП зависе од намене и износа кредита, али и од финансијских показатеља пословања предузећа и односа који предузетник има са банком.
ХВБ банка одобрава дозвољено прекорачење по рачуну у износима од 1.000 до 10.000 евра у динарској противвредности, а износ се повећава пропорционално износу готовинског депозита који клијент може да положи. Позајмице се одобравају на рок до шест месеци уз ефективну каматну стопу од 34,49 одсто.
Ова банка за МСП даје кредите за обртна средства и инвестиционе кредите за пословне просторије, за куповину машина и опреме. Минимални износ кредита за обртна средства је 3.000, а максимални 100.000 евра у динарској противвредности. Одобравају их на рок до 12 месеци и уз ефективну камату од 15,41 до 15,81 одсто. Накнада за кредите одобрене на рок до шест месеци је један, а за кредите који се отплаћују до 12 месеци два одсто.
Обавезни инструменти обезбеђења за кредит за обртна средства зависе од врсте и износа кредита. Банка комбинује различите врсте обезбеђења у зависности од износа кредита, кредитне способности клијента и његове укупне задужености. За кредит до 30.000 евра потребне су потписане и печатиране менице од стране власника и овлашћене особе у предузећу, а за кредит до 50.000 евра јемство другог предузећа, односно менице оверене од стране овлашћене особе у тој фирми. За веће износе неопходна је и хипотека првог реда на одговарајућем објекту и полиса осигурања на непокретности.
Када је реч о висини каматних стопа под којима банке у Србији одобравају кредите за МСП Иван Радојчић, члан Извршног одбора ХВБ банке, каже да су банкарске камате међу банкама у Србији прилично уједначене.
– Камате би требало да буду ниже када се смањи ризик земље. НБС са садашњом стопом обавезне резерве покушава да смањи тај ризик, а ако у томе успе, верујем да ће се смањити и висина обавезне резерве. Тада можемо очекивати осетнији пад камата. Када се то деси и клијентима банке ће бити ревидиране каматне стопе, као што смо већ учинили код стамбених или кеш кредита за грађане, каже Радојчић.
Он сматра да је тешко упоредити услове за одобравање кредита за МСП у Србији са земљама у окружењу, јер се ризик земље (кантри риск) који је укључен у цену позајмица разликује по државама. Ризик земље у Словенији је нула одсто, у Хрватској 0,1, а у Србији 1,2 одсто, што значајно повећава цену капитала на тржишту.
– Када банке у Србији позајмљују новац он је иницијално скупљи. На то се додаје обавезна резерва која тренутно износи 45 одсто, а која је у земљама у окружењу много нижа. И поред тога, дешава се да су зараде банака у Хрватској и Словенији много веће иако су камате у Србији више, објашњава Радојчић.
Фолкс банка кредитира предузећа која послују најкраће годину дана, али кредите могу добити и почетници у бизнису уколико имају добре пројекте. Критеријуми за одобравање старт-ап кредита су веома оштри јер, како кажу у банци, веома су ризични и неопходно је да предузетник има добру идеју, тржиште и одговарајуће обезбеђење.
Кредитне линије су, према оцени надлежних у овој банци, најбоље решење за предузетнике који већ послују и који у току године користе различите кредите и услуге банке које могу добити у најкраћем могућем року. Износ кредита одређује се у зависности од потреба и „финансијске снаге” предузећа на рок од 18 до 36 месеци. За обезбеђење кредита банка тражи менице предузећа, хипотеку, јемство другог предузећа, залоге на опреми и роби, али и кеш депозит, а у том случају камата је значајно нижа.
Краткорочне кредите намењене за превазилажење неликвидности, финансирање обртних средстава, извоза или увоза, Фолкс банка одобрава на рок до 12 месеци уз камату од девет до 12 одсто за кредите индексиране у еврима. Кредити се отплаћују у месечним ратама или квартално, а могућа је и једнократна отплата. Накнада за обраду захтева износи 0,5 одсто.
Дугорочне позајмице одобравају се за набавку опреме, куповину или изградњу непокретности на рок до 10 година и уз грејс период од једне године. Камата је од пет до 6,75 одсто за кредите везане за евро, плус еурибор, а кредит се отплаћује месечно, квартално или шестомесечно.
Душан Радичевић, директор Сектора за пословање са привредом Фолкс банке, сматра да су више него повољне камате по којима се домаћа МСП задужују код банака.
– Због штедње која је код нас на ниском нивоу, банке су принуђене на задуживање из иностранства што је најскупљи извор финансирања, а прописана обавезна резерва на ова средства додатно поскупљује те изворе. Примера ради, ако банка жели да пласира 100.000 евра, она се у иностранству мора задужити за више од 180.000 евра. Са друге стране, недовољна понуда новца утиче и на висину пасивних каматних стопа, односно камата на штедњу па су оне значајно више него камате које нуде банке у европским земљама, тврди Радичевић.
Рајфајзен банка је међу првим банкама у Србији, још 2003. године, започела кредитирање малих предузећа и предузетника по угледу на искуства земаља у окружењу у којима је финансирање развоја сегмента МСП као највиталније и најефикасније гране привреде одиграло кључну улогу у транзиционом периоду.
– Наше процене су биле добре и кредитна понуда банке намењена МСП сектору наишла је на велико интересовање. У протекле три године око 17.500 МСП и предузетника постали су клијенти банке, од којих тренутно око 3.500 користи неки кредит. Међу банкама смо које имају највећи број ових клијената, а наш кредитни портфолио је на крају прошле године износио 141,5 милиона евра, каже Мирославка Маринковић, руководилац Сектора за послове са малим предузећима и предузетницима.
Ова банка и у наредном периоду планира унапређење сектора МСП увођењем нових банкарских производа и скраћењем процедуре одобравања кредита. Банка малим привредницима нуди позајмице по текућем рачуну, краткорочне кредите за финансирање обртних средстава без чврстог обезбеђења, дугорочне кредите за различите намене, услуге гаранција и акредитива (начини плаћања робе из увоза) по повољним условима.
Наша саговорница издваја кредит без чврстих обезбеђења за финансирање обртних средстава у износу до 30.000 евра на рок отплате до 36 месеци. Кредит се одобрава и исплаћује за веома кратко време и уз једноставну процедуру, а износи до 15.000 евра реализују се само на бази меница и овлашћења.
– Други начин финансирања обртних средстава је позајмица по текућем рачуну, такозвани овердрафт, и то могу да користе и предузећа и предузетници који нису клијенти банке. То су динарски кредити без валутне клаузуле, које одобравамо на период од 12 месеци. Висина позајмице зависи од висине оствареног промета преко рачуна, односно од годишњих прихода предузећа или предузетника, ако је реч о новим клијентима банке, објашњава Мирославка Маринковић.
МСП предузећа у Рајфајзен банци могу да добију и кредит за опште намене, такозвани флекси кредит. Он је погодан пошто се користи у зависности од потреба предузећа или предузетника без обавезе утврђивања намене коришћења кредита. Флекси кредите банка одобрава у износима до 100.000 евра уз могућност продуженог рока отплате до чак пет година.
Банка нуди и кредите за финансирање инвестиција – дугорочне инвестиционе кредите до 100.000 евра за набавку опреме и постројења, а међу првима су издали и мастеркард бизнис револвинг кредитну картицу.
МСП предузетници који намеравају да подигну кредит у Рајфајзен банци треба да су регистровани на територији Србије, да позитивно послују најмање две године и да уредно измирују обавезе према држави и повериоцима.
Кулска банка предузећима и предузетницима који су клијенти банке одобрава краткорочне ненаменске и дугорочне кредите у динарима и без учешћа, а рок враћања је до једне године. Износ и „цена” кредита зависе од оцене кредитне способности клијента.
Обавезно средство обезбеђења су менице и овлашћење предузећа или предузетника који траже кредит. Прихватљива средства обезбеђења су и хипотека на непокретност, јемство предузетника или предузећа, залога на покретну имовину, депозити, а додатна средства обезбеђења банка тражи у зависности од бонитета клијента, али и од тога колики је износ кредита и на који рок се одобрава.
Банка одобрава и дугорочне кредите за МСП и предузетнике али из средстава кредитне линије Немачке развојне банке КфW, односно Кредитног завода за обнову, који је сада део фонда ЕФСЕ (Европски фонд за југоисточну Европу), чија канцеларија однедавно ради и у Србији.
Кредити из ових средстава намењени су за набавку основних и обртних средстава, а одобравају се у износима од 1.000 до 50.000 евра. Износ се утврђује након процене кредитне способности клијента која обухвата и посету предузећу од стране банкара.
Кулска банка одобрава и кредите за основна средства на рок до две године, уз грејс период до шест месеци, а кредите за обртна средства даје на рок до једне године без грејс периода. Ефективна годишња каматна стопа је од 9,67 до 10,49 одсто.
– Дугорочне кредите одобравамо са валутном клаузулом у еврима, али се на рачун клијента пуштају у динарима и банка прати да ли се новац наменски троши. Кредит се отплаћује у месечним ратама, а средства обезбеђења су менице и овлашћења зајмотражиоца, али и хипотека на непокретности, јемства кредитно способних предузетника или предузећа, залоге на покретну имовину и слично, каже Бранкица Јованчевић, шеф Одељења за дугорочне пласмане у Кулској банци, и додаје да за сада не одобравају кредите почетницима у малом бизнису.
Међутим, уколико имају кредитно способне жиранте почетници у малом бизнису могу да се задуже у износу до 2.000 евра. Ове кредите банка одобрава за један дан, на рок до једне године и уз ефективну каматну стопу на годишњем нивоу од 13,53 одсто.
Наша саговорница каже да предузетници и фирме које подносе захтев за кредит у Кулској банци треба да су кредитно способни за отплату кредита. Оцењујући кредитну способност банка анализира претходну сарадњу са клијентом и бруто билансе. Неопходна је и комплетна документација о оснивању предузећа, а предузетник треба да достави и сагласност за извештај Кредитног бироа за своје предузеће као и за жиранта.
Комерцијална банка одобрава дугорочне и краткорочне кредите за МСП из сопственог потенцијала банке, али и из страних кредитних линија. Банка из сопствених средстава одобрава краткорочне кредите, чији износи и услови зависе од кредитне способности зајмотражиоца. Овердрафт кредите одобравају у износу од 50 одсто просечног дневног стања средстава на текућем рачуну, односно 20 одсто просечног оствареног месечног промета по текућем рачуну у претходна три месеца.
За финансирање трајних обртних средстава Комерцијална банка одобрава кредите на рок до 36 месеци, уз грејс период до 18 месеци и каматну стопу од 8,95 одсто годишње, уз примену валутне клаузуле. Банка обрачунава и накнаду за обраду захтева у износу од један одсто од износа одобреног кредита, накнаду за мониторинг од 0,25 одсто годишње на салдо кредита који се користи, али и провизију за превремену отплату кредита без сагласности банке од пет одсто од износа превремено отплаћеног кредита.
Кредите за почетнике банка одобрава на основу анализе потенцијалног корисника кредита, његовог пословног искуства, пројеката за који тражи новац и средстава обезбеђења.
Бојан Кордић, извршни директор за послове са МСП у Комерцијалној банци, сматра да су каматне стопе под којима банке у Србији одобравају кредите за МСП изузетно високе, а посебно за краткорочне кредите. Он сматра да су оне, поред висине обавезне резерве коју прописује НБС, узроковане и стањем на тржишту, ризиком сваког појединачног пласмана, а донекле и конкуренцијом домаћих и страних банака.
Меридијан банка одобрава кредите МСП који имају најмање један завршни рачун, док паушални порески обвезник треба да има најмање шест месеци рачун у банци. Предузеће не сме да има озбиљне блокаде рачуна у последњих годину дана и мора да има најмање два стално запослена радника.
Александар Грабовац, директор Сектора за мала предузећа и предузетнике у Меридијан банци, каже да се већина банака у прошлој години, поред кредитирања великих фирми и грађана, определила за кредитирање МСП, а да је појачана конкуренција довела до обарања камата и ”омекшавања” средстава обезбеђења за кредите.
Меридијан банка средства обезбеђења за кредите одређује на основу финансијске ситуације клијента и перспективе посла у који ће новац бити уложен. Ова банка одобрава позајмице по текућем рачуну, револвинг оквирне кредите, средњорочне и дугорочне кредите. Револвинг кредите одобравају у динарима, са валутном клаузулом, на рок до 12 месеци и уз камату од 11 одсто годишње. Износи зависе од кредитне способности и средстава обезбеђења, а накнада за обраду захтева креће се око 0,8 одсто. Банка нуди и дугорочни инвестициони кредит за куповину, изградњу или реновирање пословног простора. Рок отплате је до 180 месеци, уз грејс период од годину дана, а неопходно је и учешће од 10 до 20 одсто.
Мирјана Вујадиновић