Na diskusiji koju su organizovali Srpska asocijacija menadžera i kompanija Hemofarm, Hajneken, Ikea i Šnajder elektrik, predstavljeni su najbolji primeri održivog razvoja iz poslovnih praksi u Srbiji.
Namera je bila podizanje svesti poslovne javnosti, kompanija i pojedinaca o važnosti održivog razvoja, aktivnog ulaganja u razvoj ljudi i podsticanje inovacija, što bi dovelo do napretka u kompanijama, ali i u društvu.
Iskustva u ovoj oblasti, aktivnosti koje realizuju, kao i razloge zbog kojih su odlučili da u strategije uključe održivi razvoj, predstavili su predstavnici kompanija KPMG, Coca Cola HBC Srbija, Delta Holding, Henkel Srbija, Ball Packaginga Europe, 27. aprila hotelu Falkenštajner, u Beogradu.
Panelisti su predstavili primere kako brinu o životnoj sredini, odgovornom odnosu prema lokalnoj zajednici, ulaganjima u programe za mlade, energetskoj efikasnosti, a obrazložili su i načine kako su ih realizovali. Predstavnici kompanija su istakli i kako su se aktivnosti odrazile na njihovo poslovanje i na okruženje.
„Principi održivog razvoja utkani su u poslovnu filozofiju i strategiju Hemofarma, a najviša ocena A+ za dosadašnje izveštavanje, najbolja je potvrda naše posvećenosti da svojim konkretnim delima inspirišemo druge. Suštinski je važno da zajedno povedemo računa o resursima koji su nam danas dostupni, kako bismo ih sačuvali za buduće generacije. Od očuvanja životne sredine i upotrebe vode iz sopstvenih arteških bunara, preko optimizacije proizvodnje i energetske efikasnosti, u čemu smo među top 20 odsto najboljih u svetu, zatim dobrog odnosa sa zaposlenima, primene principa BSCI kodeksa, najviše bezbednosti i zdravlja na radu, aktivnog dijaloga sa ključnim stejkholderima, pa do sitnih, ličnih dela, koje činimo svakog dana, nastojimo da sredine u kojima poslujemo učinimo boljim mestom za život“, rekla je Sanda Savić, direktorka korporativnih poslova Hemofarma.
I u kompaniji Hajneken (Heineken), najrasprostranjenijem proizvođaču piva na svetu, održivost je sastavni deo poslovanja, od zrna ječma do poslužene čaše piva.
„Mi stvaramo bolji svet za sve naše stejkholdere, a transparentnost u svakodnevnom radu i komunikaciji, poštovanje za pojedinca, lokalnu zajednicu i društvo, strast prema kvalitetu i korporativna društvena odgovornost predstavljaju ključne vrednosti kompanije. Posvećeni smo smanjenu potrošnje vode i njenoj balansiranoj upotrebi, redukciji potrošnje energije kao i smanjenju emisije ugljen dioksida. Kroz program “Bez otpada ka deponijama” preuzimamo odgovornost za bolju budućnost i delujemo proaktivno, a posebnu pažnju posvećujemo odgovornoj konzumaciji. Želimo da poslujemo u bezbednom i sigurnom radnom okruženju i da svojim primerom pozitivno utičemo na zajednicu u kojoj radimo, uz kvalitet i bezbednost na prvom mestu“, rekla je Biljana Bobić Subin, menadžer za korporativne poslove kompanije Hajneken.
Šnajder elektrik je jedna od vodećih globalnih kompanija na polju upravljanja energijom čime daju doprinos i održivom razvoju zajednica u kojima posluju.
Dejan Marković, direktor ove kompanije za Srbiju i Crnu Goru je rekao da rešenjima koje nude doprinose značajnim energetskim uštedama u industrijskim objektima, zgradama, data centrima i infrastrukturnim objektima.
”Primenom naših rešenja te uštede mogu biti i do 30 odsto. Odličnu referencu predstavlja sedište naše kompanije u Parizu, zgrada Le Hive, koji je i prva zgrada na svetu koja poseduje sertifikat ISO-50001, standard upravljanja energetskom efikasnošću. Rezultat primenjenih rešenja je smanjenje potrošnje energije i do 75 odsto u ovom objektu. Svoju ekspertizu prenosimo i putem Energy University, besplatnom obrazovnom onlajn programu koji obučava profesionalce iz svih tipova industrija kako da na racionalan način koriste energiju. Ovaj kurs je do sada pohađalo više od 600. 000 polaznika, a sertifikaciju Energy University-a do sada su usvojila 22 udruženja širom sveta“, rekao je Dejan Marković.
Kompanija IKEA kroz realizaciju Strategije za stvaranje promena “Pozitivni prema ljudima i planeti” gradi održivi razvoj i poslovanje. Fokus unutar strategije je na štednji resursa planete, bezbednijim proizvodima, nabavci sirovina kojima se odgovorno upravlja, energetskoj efikasnosti, kao i pretvaranju otpada u resurse.
”Zalažemo se i za unapređenje standarda u poslovanju naših dobavljača. Aktivnim učešćem u životu lokalne zajednice, realizacijom dobrih primera kontinuirano podižemo visoke granice održivog poslovanja, onako kako se i kompanija razvija i raste. Naša vizija o stvaranju boljeg svakodnevnog života podrazumeva široku koaliciju i zajedništvo koje ravnopravno uključuje potrošače, dobavljače, lokalnu zajednicu, kao i zaposlene na direktan i indirektan način“, rekla je Jovana Mehandžić Đurđić, menadžerka za održivi razvoj Jugoistočne Evrope IKEA.
Srpska asocijacija menadžera pokrenula je ovaj skup kako bi istakla vrednosti održivog razvoja, kao sastavnog dela poslovanja uspešnih kompanija.
„Naši partneri predstavili su niz primera iz prakse, da bi edukovali poslovnu zajednicu o načinima rada i razmišljanja koja dovode do rasta kompanija i razvoja poslovanja, sa jedne i odgovornog ponašanja prema zajednici i okruženju, sa druge strane“, istakla je Jelena Bulatović, izvršna direktorka SAM-a.