- Projekat vredan 1,3 milijarde evra je najveća organska investicija kompanije MOL do sada, koju je podržala i mađarska država
- Kompleks će proizvoditi sirovine za trajnu plastičnu robu široke potrošnje kao što su dušeci za krevet, profilisana autosedišta, izolacija za kuće i elastični gumeni đonovi za sportsku obuću
- Zahvaljujući inovativnoj tehnologiji nemačkih kompanija thissenkrupp Uhde i Evonik, fabrika radi sa najnaprednijom dostupnom tehnologijom
Tiszaújváros, 14. maj 2024. – Otvoren je kompleks poliola kompanije MOL vredan 1,3 milijarde evra u Tisaujvarošu, koji ima kapacitet od oko 200.000 tona poliola godišnje, navodi se u saopštenju za medije. Ceremonija, na kojoj su se obratili premijer Mađarske Viktor Orbán, predsednik i izvršni direktor kompanije MOL, Zsolt Hernádi, i članica odbora thissenkruppa Ilse Henne, označava značajnu prekretnicu za kompaniju. MOL Grupa je jedini entitet u Mađarskoj i u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji pokriva ceo lanac vrednosti, od prerade nafte do proizvodnje poliola (plastične sirovine koja se široko koriste).
MOL Grupa je održala ceremoniju inauguracije u Tisaujvarošu kako bi proslavila završetak svoje najveće organske investicije, kompleksa poliola. MOL, thissenkrupp i Evonik IP potpisali su ugovor o licenci u leto 2017. godine, a kamen temeljac kompleksa postavljen je u septembru 2019. godine.
Glavne jedinice su transportovane u Tisaujvaroš između 2019. i 2020. godine, uglavnom vodom, a nakon toga je usledio završetak kompleksa za proizvodnju vodonik-peroksida, propilen oksida, poliola i propilen glikola. Pored četiri glavna postrojenja, izgrađena je i pilot fabrika poliola, laboratorija za osiguranje kvaliteta i, u Sasalombati, Centar za istraživanje i razvoj.
„Ponosan sam što smo završili kompleks poliola. Bio je to pravi međunarodni timski napor, sjajna saradnja koja je uključivala hiljade ljudi u proteklih šest godina koja nam je omogućila da isporučimo najveću investiciju MOL Grupe ikada, možda najveći razvoj u novijoj istoriji Mađarske. Prešli smo dug put, ali je put pred nama još duži. Kompleks poliola će značajno ojačati poziciju i konkurentnost naše kompanije, sa čitavim lancem vrednosti od prerade nafte do proizvodnje poliola. Ova investicija vratila je Tisaujvaroš na mapu evropske hemijske industrije, čineći je jednim od najvažnijih industrijskih centara u regionu. To će povećati industrijsku konkurentnost naše zemlje, a moglo bi i katalizirati ekonomski rast. Kroz ovu investiciju Mađarska će biti još jača, jer je uspeh MOL-a uspeh cele zemlje“, rekao je Zsolt Hernádi, predsednik i izvršni direktor MOL grupe.
„Sa novim MOL poliolnim kompleksom uspostavljamo nove standarde u pogledu efikasnosti, ekološke prihvatljivosti i automatizacije kombinovanjem proverenih tehnologija sa inovativnim rešenjima“, rekla je Nadja Håkansson, izvršna direktorka thissenkrupp Uhde. „Zahvalni smo na dubokom i pouzdanom partnerstvu sa kompanijom MOL. Ova fabrika poliola je pravi orijentir projekat i odlična demonstracija kako mi u thissenkrupp Uhde omogućavamo industrijsku zelenu transformaciju. Sa potpuno integrisanim i visoko automatizovanim postrojenjima, vredne poliolne hemikalije će se proizvoditi na visoko efikasan i održiv način.”
Projekat je uključio međunarodni tim od više hiljada stručnjaka, a inženjerski projektni radovi su obavljeni u Nemačkoj, Indiji, Mađarskoj i na Tajlandu. Oprema za fabriku stigla je iz 24 zemlje. Izgradnja kompleksa je obuhvatila 75.000 kubnih metara betona, 13.000 tona čelika, 2.500 kilometara kablova i 700 km cevovoda postavljenih za više od 18 miliona radnih sati. Mađarska vlada je doprinela projektu sa 131,5 miliona evra: kreditom za korporativni porez od 93,6 miliona evra, koji se može zatražiti kada investicija počne da radi, i investicionim grantom od 37,9 miliona evra na osnovu pojedinačne odluke vlade.
Poliol je jedna od najtraženijih plastičnih sirovina, koja se koristi u širokom spektru industrija od proizvodnje automobila do odeće i izolacije. Poliuretan je napravljen od poliola i osnovni je materijal za mnoge trajne robe široke potrošnje sa kojima se svako susreće u svom svakodnevnom životu.
Poliuretan napravljen od poliola je potreban:
- za proizvodnju dušeka od pene, dušeka za krevet, pene za udobno sedenje na sofama i foteljama i krutih pena za izolaciju frižidera;
- za proizvodnju izolacionih materijala koji se koriste u građevinarstvu, bilo za izolaciju fasade zgrade ili cevovoda;
- za proizvodnju zaptivača i lepkova poznatih iz „uradi sam” prodavnica i elastičnih gumenih đonova patika za trčanje.
Fabrika u Tisaujvarošu će proizvoditi poliol koristeći jednu od najefikasnijih i ekološki prihvatljivih metoda koje su danas dostupne. Prema proračunima MOL-a, fabrika će godišnje doprinositi sa skoro 150 miliona evra finansijskim rezultatima MOL grupe i obezbediće dugoročno zaposlenje za skoro 300 ljudi.
MOL Grupa jača svoje hemijsko poslovanje skoro deset godina: novo postrojenje za ekstrakciju butadiena završeno je 2015. godine sa investicijom od 35 milijardi HUF, a 2018. godine sledi fabrika sintetičkog kaučuka (S-SBR) sa investicijom od 100 milijardi HUF. U 2016. godini, kompanija je najavila veliki strateški pomak kako bi se pripremila za energetsku tranziciju i svet nakon fosilnih goriva širenjem svog portfolia. Kao deo trećeg i najvećeg talasa investicija u petrohemijski biznis, pored kompleksa poliola, najvažniji element je fabrika polipropilena, koja je investicija od 65 milijardi forinti, a tu je i blizu 2 milijarde evra investicija životnog ciklusa koje će obezbediti dugoročnu budućnost hemijskog poslovanja.