MOL i Tatneft, jedna od najvećih naftnih kompanija u Rusiji pokrenuli su zajednički projekat, fabriku bitumena modifikovanim gumenim granulatom u Republici Tatarstan.
Kompanije su se složile da ostvare zajedničku investiciju koja će, osim proizvodnje i prodaje bitumena modifikovanim gumenim granulatom, biti ovlašćena i za stavljanje u promet MOL-ove tehnološke licence u Zajednici nezavisnih država. Investicija se delimično finansira sredstvima iz tendera od strane Mađarske agencije za razvoj izvoza (HEPA).
Péter Szijjártó, ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske, Rustam Minhihanov, predsednik Republike Tatarstan i predsednik odbora direktora kompanije Tatneft i Nail Maganov, direktor kompanije Tatneft i član odbora direktora kompanije Tatneft, svečano su započeli izgradnju fabrike bitumena modifikovanim gumenim granulatom, zajedničke investicije od strane MOL-a i Tatnefta.
Fabrika će biti smeštena u okviru Tatneftove rafinerije TANECO, koja posluje u gradu Nizhnekamsk na oko 1.000 kilometara od Moskve.
Pogon, sa proizvodnim kapacitetom od oko 20.000 tona godišnje, biće zajedničko postrojenje MOL-a i Tatnefta, ali ovo je samo prvi korak u saradnji ove dve kompanije. MOL i TANECO, podružnica koja upravlja rafinerijom Tatneft, takođe su se dogovorile da ostvare zajedničko ulaganje (RMB-RUSS LLC), u kojem će MOL imati 51 odsto udela.
Svrha zajedničkog ulaganja je izgradnja postrojenja koristeći MOL-ovu tehnologiju za proizvodnju bitumena modifikovanim gumenim granulatom i prodaja bitumena modifikovanim gumenim granulatom i stavljanje na tržište MOL-ove tehnološke licence u Zajednici nezavisnih država.
Fabrika u Tatarstanu, kao i buduće investicije u regionu, koristiće dokazanu tehnologiju bitumena modifikovanim gumenim granulatom koja je detaljno testirana u MOL-ovoj rafineriji u Zalaegerszegu, a MOL će pružiti licencu za upravljanje postrojenjem. Mlevenje sirovog bitumena i gume osigurava TANECO, dok će specijalni modifikator proizvođača MOL LUB isporučivati MOL.
Investiciju će finansirati partneri srazmerno njihovom udelu u kompaniji. Projekat finansira i Mađarska agencija za razvoj, kojom upravlja Ministarstvo spoljnih poslova i trgovine, obezbeđujuđi oko 50 odsto investicionih troškova.
“Uvek sam ponosan kada vidim da znanje i uspeh Karpatskog basena podržavaju i druge nacije. Tehnologija proizvodnje gumenog bitumena modifikovanim gumenim granulatom, koju su razvili istraživači kompanije MOL i Univerziteta Panonija pomoći će stanovnicima Zajednice Nezavisnih Država da podstaknu model cirkularne ekonomije recikliranjem korišćenih guma koje su se ranije smatrale sekundarnim sirovinama. Što se tiče naših očekivanja, u ovom regionu postoje velike poslovne mogućnosti, ali naša saradnja pored sticanja profita služi i ciljevima održivosti. Iako živimo na udaljenosti od hiljadu kilometara, na ekološke probleme moramo imati zajednički odgovor”, izjavio je povodom zajedničke saradnje Oszkár Világi, glavni direktor za inovacije u MOL Grupi i član odbora direktora MOL Grupe.
Fabrika bitumena modifikovanim gumenim granulatom u Nizhnekamsku prva je Downstream saradnja MOL Grupe (prerada i trgovanje ugljovodonicima) u Zajednici Nezavisnih Država. Mađarska korporacija prisutna je u regionu nekoliko decenija, ali je do sada uglavnom lokalno obavljala aktivnosti u okviru Upstream segmenta (istraživanje i proizvodnja ugljovodonika).