Sinergija 23 je počela 28. novembra. Ovo je dvadeset treća godina zaredom kako je konferencija, koja je sinonim za tehnološke trendove i inovacije, u Beogradu okupila najvažnija regionalna i globalna imena IT i biznisa. Pod sloganom “Inspirativna era” Sinergija 23 savremenim poslovnim liderima i organizacijama nudi znanja, veštine i alate neophodne za konkurentnost, kao i odgovor na pitanje zašto fokus treba da usmere na Cloud i Artificial Inteligence (Ai) koji u potpunosti redefinišu način rada u digitalnom okruženju.
Microsoft je lider na polju Generativnog Ai i prvi koji je primenio ovu tehnologiju u celu paletu svojih proizvoda. Sa najmoćnijom mrežom Data centara na svetu, sa preko 300 lokacija koje se opremaju najnovijom hardverskim rešenjima spremni su da AI tehnologiju učine dostupnom svima, poručili su iz Microsofta Srbija na otvaranju Sinergije 23.
„Živimo u digitalno uzbudljivom vremenu, u IT industriji se sve fundamentalno menja i to velikom brzinom. Microsoft predvodi te promene koje se prvenstveno ogledaju u upotrebi veštačke inteligencije. Verujemo u demokratizaciju tehnologije, želimo da ona bude dostupna svima, kako bi je iskoristili za poboljšanje života i rada. Naravno, primarna funkcija tehnologije treba da bude – služenje ljudima. Zato, posebno vodimo računa da se Ai primenjuje odgovorno i radimo na regulaciji zajedno sa vladama i nadležnim organizacijama“, rekao je Milan Gospić, direktor kompanije Microsoft u Srbiji, otvarajući konferenciju.
Microsoft razvojni centar Srbiji (MDCS) koji može da se pohvali sa gotovo 700 inženjera, svakodnevno doprinosi razvoju inovativnih rešenja za Microsoft na globalnom nivou u domenu cloud tehnologije i veštačke inteligencije. Dražen Šumić, direktor MDCS ističe da je centar u Beogradu odgovoran za neke od ključnih Microsoft servisa i proizvoda.
“Naš razvojni centar je kreirao upravo predstavljene inovativne proizvode, a jedan od njih je M365 Copilot. On ima ulogu ličnog asistenta svakome od nas, a baziran je na generativnoj veštačkoj inteligenciji. Takođe, razvijamo Microsoft Fabric koji olakšava svakodnevno poslovanje direktno našim kolegama inženjerima, opet uz pomoć Ai. Za ovu odgovornost koja nam je poverena od strane kompanije su zaslužni znanje, talenat, motivacija, vizija i multidisciplinarni tim koji imamo i koji učestvuje u kreiranju tehnologija koju koriste milioni korisnika širom sveta. Ono što posebno raduje na samom kraju ove godine je da taj tim nastavljamo da uvećavamo, ovog puta za gotovo 10 procenata”, istakao je Šumić uz poruku da MDCS nastavlja put svoje vizije da postane glavni centar razvoja za Istočnu Evropu u Microsoft-u, sa centralnim kampusom u Beogradu.
Tokom prvog dana Sinergije održano je 35 tehničkih predavanja i interaktivnih sesija koje su pružile praktične uvide i strategije za uspešno poslovanje u uvek promenljivom tehnološkom pejzažu. Posvećenost Sinergije pružanju raznolikog sadržaja u fokus stavlja najnovije tehnološke trendove, koji danas pokreću inovacije unutar organizacija.
Najznačajniji eksperti regionalne i globalne IT scene govorili su o gorućim temama poput sledećih – koja rešenja su najefikasnija u uvođenju FinOps kulture u organizaciju; koji je potencijal GenZ da pokrenu inovacije u tehnologiji; kako optimizovati cloud za 24/7 uslugu; šta M365 alate i Power platformu čini sjajnim rešenjem za digitalizaciju internih procesa u kompaniiji; zašto je Chat GPT najbolji pomoćnik u razradi korisničkih zahteva bez obzira na njihov domen i složenost.
Jednorozi ili Zebre – može li Zapadni Balkan do većeg broja uspešnih tehnoloških startapa?
Ovogodišnja Sinergija donela je i novinu – poseban segment posvećen startapima i inovacijama. Globalni startap lideri, uspešni serijski preduzetnici, osnivači VC-eva, inkubatora i akceleratora, venture fondova i studija predstavili su trendove koji redefinišu preduzetništvo sadašnjosti i budućnosti. Učesnici su čuli inspirativne priče o tome kako se hrvatski Infobip razvio od startapa do kompanije koja ih osnažuje, kako premostiti jaz između američkih i istočnoevropskih startapa, i šta možemo da naučimo od UAE i Saudijske Arabije, te kako ideju pretvoriti u rezultat uz Microsoft alate, a sve to uz mnoštvo korisnih informacija i uvida o finansiranju, razvoju proizvoda, scaling-u i talentima koji redefinišu eru u kojoj se dešavaju veliki IPO potresi.
„Imali smo uspeha sa startap kompanijama iz Srbije koje su kroz naš akcelerator uspele da prošire svoje poslovanje na Severnu Ameriku – pronađu partnere, kupce, finansijere i postanu internacionalni biznisi. Ima mnogo dobrih ideja i puno potencijala, ali na putu ka transformaciji u globalni biznis potrebna je infrastruktura, a to je dostupno kroz programe kao što je naš“, rekao je Ray Walia, osnivač i izvršni direktor kompanije Launch Ventures, mreže vlasničkih akceleratora, inovacionih laboratorija i investicionih fondova koji podržavaju preduzetnike iz različitih sredina i industrija.
Dubinski pogled u svet savremenog preduzetništva nastaviće se i drugog dana Sinergije 23, gde će učesnici saznati zašto Zebre postaju popularnije od Jednoroga. Biće predstavljeni i potencijali koje nosi bliskoistočni venture kapital, kao i panel diskusije o budućem razvoju preduzetničkog i startap ekosistema u Srbiji i na Zapadnom Balkanu.
I drugog Tehničkog dana konferencije 29. novembra, nastaviće se sa predstavljanjem aktuelnih IT tema, dok će treći, Biznis dan, 30. novembra – doneti razgovore sa čelnicima velikih kompanija koje su na putu stalne transformacije (Hemofarm, NLB Komercijalna banka, OTP Banka, Triglav osiguranje).