На неким тржиштима називају се и специјалистима, а најближе је поређење са трговцима девизама, који за исту валуту дају двоструку котацију – куповни и продајни курс
Маркет мејкер (енгл. Market Maker) јесте посебна и веома пожељна врста учесника у трговању хартијама од вредности. То су они чланови берзе који испуњавају законске услове за обављање маркет мејкинг послова, а који истовремено прихватају услове маркет мејкинга установљене од стране берзе чији су члан. О томе, са самом берзом, потписују и уговор којим се и формално обавезују на обављање маркет мејкинг послова.
Кључна разлика у односу на остале учеснике у трговању је у томе што маркет мејкери истовремено испостављају куповне и продајне дилерске налоге за одређену хартију у континуираном трговању, утврђену уговором о маркет мејкингу. На неким тржиштима називају се и специјалистима, а најближе се може повући паралела управо са трговцима девизама, који за исту валуту дају двоструку котацију – куповни и продајни курс. За разлику од њих, маркет мејкери тргују са одређеном хартијом од вредности за коју имају дозволу, испостављајући такође двоструку котацију – продајну и куповну цену.
Главна одлика маркет мејкера је у томе што на тржишту они служе као катализатори трговања. Истовременом котацијом куповине и продаје, они спречавају да заинтересовани продавац или купац на неликвидном тржишту дође у ситуацију да буде усамљен на једној од трговачких страна. Тиме они доприносе повећању ликвидности на конкретној хартији, а последично утичу на пораст ликвидности и промета на читавом тржишту, што и јесте њихова основна улога.
Наравно, поставља се и питање интереса и циља самог маркет мејкера. Иако његово деловање позитивно утиче на ликвидност тржишта, његово деловање није филантропског карактера, већ се мотиви, као и код свих учесника на финансијском тржишту, налазе у могућностима за остварење профита.
За ове учеснике у трговању разлика између куповне и продајне цене, тј. spread (распон цене), основни је извор зараде, а како би се спречиле злоупотребе, максималан дозвољен распон цене је ограничен постављеним условима од стране берзе. Основни принцип је да се на најликвиднијим хартијама од вредности, које су и најатрактивније за послове маркет мејкинга, максимално ограничи распон, док је на неликвиднијим акцијама омогућен већи spread куповних и продајних цена, како би се повећала атрактивност за по тенцијалне маркет мејкере. Те вредности наравно представљају дозвољене границе, а маркет мејкер има могућност да се у оквиру тих граница креће у складу са својим преференцијама.