За осам месеци ове године у односу на 2007. број МСПП повећан је за скоро 22.000. Ово је резултат унапређења пословног окружења и спровођења државног плана за унапређење предузетништва – каже Горан Џафић, директор Републичке агенције за развој МСПП
Сектор малих и средњих предузећа најпрофитабилнији је и најконкурентнији део привреде у Србији. До августа ове године пословало је око 318.000 предузећа, од којих је 102.000 привредних друштава и око 217.000 предузетника. За осам месеци ове године у односу на 2007. број МСПП повећан је за скоро 22.000. Ово је резултат унапређења пословног окружења и спровођења државног плана за унапређење предузетништва.
У овој години држава је кроз различите институције и програме у развој МСПП уложила 250 милиона евра. Трошкови за регистрацију фирми су смањени, лакши је приступ кредитима, а интензивно се ради на скраћењу процедура за оснивање нових предузећа.
Једна од институција од централног значаја за развој МСПП у Србији је Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа и предузетништва. Агенција је у току ове године реализовала неколико важних пројеката за унапређење и развој МСПП: пројекат за доделу кредита почетницима, за повећање конкурентности, као и програм пружања помоћи удружењима предузетника. У току је пројекат унапређења пословања у малим предузећима и предузетничким радњама. Биће додељено 30 милиона динара бесповратне финансијске помоћи малим предузећима и предузетничким радњама за унапређење пословања до краја године. Предузећа и радње појединачно могу добити до 500.000 динара, при чему ће се трошкови за одабране активности рефундирати у висини од 50 одсто, без пореза на додату вредност.
Јачање малог бизниса
Горан Џафић, директор Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа и предузетништва, каже у разговору за Економетар да је сектор МСПП веома важан за нашу земљу, јер су углавном ова предузећа најрентабилнија и најконкурентнија, а највећи број људи запослен је у овом сектору. У укупном броју предузећа сектор МСП учествује са 99,7 одсто, а само прошле године у овим предузећима запослено је око 35.000 људи.
У овом моменту две трећине укупног броја запослених у Србији ради у малим и средњим предузећима. С друге стране, око милион људи је без посла и због тога треба да јачамо и развијамо овај сектор. Смањење незапослености је важан задатак Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа. Циљ нам је да сваке године омогућимо отварање нових 3.000 предузећа кроз старт-aп кредите и тиме обезбедимо посао за око 12.000 људи годишње, каже Горан Џафић.
Један од важних пројеката државе за унапређење МСПП у којима је учествовала Агенције јесте додела старт-ап кредита за почетнике у бизнису. Истраживања ове институције показала су да сваки пети човек у Србији жели да покрене сопствени бизнис.
Наш саговорник каже да је кроз старт-ап подељено 2.276 кредита у противвредности од пет до 30 хиљада динара. Прва година је грејс период, а кредит се отплаћује од три до пет година уз камату од један одсто. Ове године отворено је око 7.000, а прошле 6.000 радних места. Предузетници који су млађи од 25 година могли су да ставе у залог опрему коју су купили од кредита који су добили. Ако се покаже да посао није успео они би изгубили само опрему. Почетници у бизнису ће на ове кредите, под сличним условима, моћи да рачунају и у марту следеће године.
Опширније у штампаном издању