Принцип удруживања новца локалне заједнице и банке је једноставан: општина обезбеђује једну а банка две трећине потребне суме за куповину стана, куће или за адаптацију
ЕФГ Еуробанка потписала је уговор са суботичком општином о давању кредита за обезбеђивање станова за младе брачне парове са децом. Ово је први такав уговор у нашој земљи а склопљен је након формирања Стамбено-кредитног пронаталитетног фонда у општини.
Принцип удруживања новца локалне заједнице и банке је једноставан: општина обезбеђује једну а банка две трећине потребне суме за куповину стана, куће или за адаптацију стамбеног простора, при чему млади пар камату плаћа само на банкарски део, док се општински удео позајмице враћа на 25 година и то у сразмери са бројем деце у породици. Дакле, што више деце, мањи део позајмице се враћа.
С обзиром на то да је кредит са грчким партнером склопљен тек након јавног позива и својеврсног такмичења банака у повољној понуди, стигло се до кредита чија је отплата, када се гледа у целини, оптерећена каматом мањом од четири одсто.
Нова улагања
Киријакос Ксидис, који је у име ЕФГ Еуробанке потписао кредит са општином Суботица, истакао је да нису изненађени што је њихова банка одабрана као најповољнија на јавном позиву јер спадају у финансијске куће које су не само препознале економске потенцијале Србије, већ и потребе и очекивања клијената и друштва. Због тога су вољни да инвестирају. Тако ће у наредне две године кроз заједничке пројекте са Владом Србије уложити три милиона евра у стипендирање најбољих студената, у здравство и заштиту животне средине.
Након отварања понуда пристиглих на јавни позив од пет банака прихваћени су услови ЕФГ Еуробанке која је понудила зарачунавање административних трошкова на нивоу од 1,33 одсто, конкуренција је тражила око два одсто, а повољност њихове понуде огледала се и у томе да банка не тражи обавезно осигурање лица, нити да корисник пренесе своју зараду у њихову банку. Осим тога, ЕФГ Еуробанка за стамбене кредите на 25 година зарачунава камату од 5,95 одсто, уколико се износ везује за евре, односно 4,25 одсто, ако је везан за швајцарски франак. Кредит за адаптацију и побољшање животних услова даје се на 10 година са истом каматном стопом. Фиксни трошкови око узимања кредита износе између три и четири одсто и могу бити исплаћени готовином, или одузети од “општинског” дела кредита.
Када се овај банкарски кредит сабере са бескаматним општинским кредитом тада то значи да трочлана породица, дакле брачни пар са једним дететом, за просечну позајмицу од 36.000 евра, довољну за куповину мањег двособног стана, плаћа камату у висини од 3,967 одсто, уколико је износ везан за евро. Ако се везује за швајцарски франак, камата је још нижа и износи 2,833 одсто.
– Ово су убедљиво најниже камате које је одобрила нека банка за стамбене кредите. Наше рачунице су показале да за просечан кредит, без ових олакшица, треба месечно одвојити бар 245 евра – рекао је Небојша Јањић, председник Управног одбора општинског Стамбено-кредитног пронаталитетног фонда. – Насупрот томе, они које ће кредитирати општински Фонд месечно за стан треба да издвоје 189 евра, уколико имају једно дете, породице са два детета 172 евра, а са три детета 133 евра месечно.
Јањић је образложио да за ове кредите могу да конкуришу и самохрани родитељи, да је на кориснику да одлучи да ли ће куповати стан или можда за исти новац већу кућу у предграђу, као и да ће се износ рате мењати уколико током година порасте број деце у породици.
Општина је до сада издвојила 60 милиона динара за Фонд, те са банкарским уделом укупна сума за стамбене кредите износи око 200 милиона динара, а након потписивања уговора са банком у општини је расписан конкурс за формирање ранг-листе корисника кредита. Процењује се да ће у “првом кругу” бити додељено око 50 кредита за куповину стана, односно куће, и исто толико за адаптацију стамбеног простора.
К. Ивановић