Србија је највећи произвођач и извозник малина на свету, а има све услове да буде прва и у производњи осталих врста јагодастог воћа – каже др Милољуб Станисављевић, власник истраживачко-производног центра хортикултуре Виламет из Чачка
У богатом научноистраживачком раду др Милољуба Станисављевића, научног саветника и дугогодишњег посленика Института за воћарство у Чачку, почасно место заузимају две нове сорте јагодастог воћа – купина без бодљи “чачанска бестрна” и чачанска црна рибизла. Ове две сорте, признате пре 12 година, прве су селекције овог воћа створене у Србији.
Када је 2002. године основао сопствену компанију Виламет, истраживачко-производни и трговински центар хортикултуре са седиштем у Чачку и производним погонима у Средњој Добрињи, код Пожеге, рад на селекцијама квалитетног и у свету цењеног јагодастог воћа добио је на замаху, а др Станисављевића сврстао у ред наших најуспешнијих селекционара и аутора многобројних пројеката стварања нових и увођења страних сорти јагодастих врста воћа у домаћу производњу.
Купина „чачанска бестрна“ данас је најраширенија сорта у производним засадима овог воћа у Србији. Због њених изванредних особина, сјајноцрних чврстих плодова, слатких и ароматичних који се лако беру, погодних за конзумацију, замрзавање и прераду, на високој је цени код произвођача, нарочито у Западној Србији и планинским подручјима. Отпорна је на ниске зимске температуре и биљне болести, а у односу на друге сорте има краћи период дозревања, што је чини воћком изузетне вредности, уз принос од 45 тона по хектару.
Опширније у штампаном издању