Mnogi me pitaju kakve su mogućnosti da doputuju u Italiju. Turistički i poslovno. Ja bih rekla – ostanite tu gde jeste. Ali pošto ne treba da donosimo odluke u ime drugih, mogu samo izneti činjenice, pa procenite sami
Putovanja u Italiju su mnogima sa naših prostora mesto za punjenje baterija i restart. Dok sam živela u Trstu, često sam nailazila na poznanike i prijatelje iz Srbije. Trst je prva destinacija gde može da se pored mora, uz italijanski espresso, na suncu, oseti miris Italije. Naravno, imamo i istorijsku zaleđinu koja je kreirala i krilaticu – Trst je naš – no, ovoga puta ćemo je ostaviti van priče.
Ovih dana, u komunikaciji sa prijateljima, razgovaram o tome kako je ovde i kako je tamo. Ne bih rekla ni dobro ni loše, ni bolje ni gore. Rekla bih – RAZLIČITO. Ne bih donosila zaključke, jer nigde „ne vidim dobro niti dovoljno“. No, mnogi me pitaju kakve su mogućnosti da doputuju u Italiju. Turistički i poslovno. Ja bih rekla – ostanite tu gde jeste. Ali pošto ne treba da donosimo odluke u ime drugih, mogu samo izneti činjenice, pa procenite sami.
U Srbiji, vidim, kafići i skijališta su otvoreni. Tržni centri takođe. Bašte su pune. Vreme je lepo. Ljudi ne nose često maske. Dečije aktivnosti i sportski klubovi su aktivni i otvoreni. Putovanja po zemlji su moguća. Uz izuzetak nestale kategorije – turističke i „event“ industrije, sve ostalo je, u poslovnom smislu, rekla bih „po starom“.
Najlakše ćemo zapamtiti situacije o zonskoj podeli, povezujući je sa dečijom igrom – UNO. Redosled aduta ide – zelena (sve je slobodno), žuta, narandžasta (zamenila plavu) i crvena. U EU se priča i o džoker terminu – tamnocrvena… bordo… krv… vino. Kako se kome svidi. Šta one zaista znače i kako izgleda svakodnevica ovde?
Počnimo od glavnih parametara.
- Na ulici je obaveza stalnog nošenja maske. Ko je ne nosi, često će biti opomenut od strane prolaznika, posebno starijeg. Nije dovoljno nositi do nosa, nego preko nosa. Ako uđete u autobus, prodavnicu, apoteku, u roku od par stotinki sekunde ćete biti opomenuti da podignete masku, ako to niste učinili. Ukoliko naiđe „komunalac“ naplatiće kaznu, a svaki radnik u bilo kojoj firmi – privatnoj ili državnoj, u obavezi je da odmah prijavi ako primeti da neko ne nosi masku ispravno. Naravno, oni zamole, jer kažu imaju kamere i ako ih vide na kameri da vas nisu opomenuli, kaznu će naplatiti njima. Vozač autobusa neće voziti dok ne stavite masku.
- Kretanje između regiona sve dok nas ne uvedu u zelenu zonu, neće postojati. Znači – ako sam u Milanu, ne mogu da idem u Firencu.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- BRANKA PUDRLJA DURBABA, GLAVNI DIREKTOR ZA TRŽIŠTE VIP MOBILE: Vreme je da otvorimo novo poglavlje u našem poslovanju
- ŠTA DONOSE IZMENE I DOPUNE ZAKONA O PDV-u KOJE SU STUPILE NA SNAGU 1. JANUARA 2021.: Nova pravila u prometu – od građevinarstva do virtuelnih valuta
- ŠTA MOŽEMO DA OČEKUJEMO OD NIS-a U 2021. GODINI?: Ulaganja vredna skoro 21 milijardu dinara
- VOJIN ĐORĐEVIĆ, KREATOR I OSNIVAČ BRENDOVA VODAVODA I GORKI LIST: Dobrobit zajednice mora da ima prednost u odnosu na kratkoročni profit
- PROJEKAT “STVARANO U SRBIJI”, POKRENUT PRE VIŠE OD POLA GODINE, BELEŽI ODLIČNE REZULTATE: Porodica čuvarkuća ima više od 500 proizvoda
- KAKO ĆE COVID-19 UTICATI NA PROMENE U RITEJL SEKTORU: Ritejl parkovi u kovid krizi imaju prednost
- NOVA KNJIGA LAZARA DŽAMIĆA „PUTEVI OKO ZNAKOVA“: Kako čitamo znakove kojima je naš put oivičen
- PISMO IZ KANADE NA PRAGU NOVE 2021.: Kad kriza zakuca na vrata
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2021.