ЗАШТО ЈЕ КОЛАЧ МАЕСТРА НИКОЛЕ ДОБИО ИМЕ „ЖАНЕТ“: У Голубинцима, у славу љубави и Бетовена

Никола Гашпаровић, посластичар из Голубинаца, има 69 година, а „слатким“ послом се бави већ 54 године и нема намеру да престане. Напротив, иновација има напретек, а посла је све више.

Маестро Никола у својој посластичарници

Тако је пре непуне две године Маестро Никола осмислио колач „жанет“, по имену капетанице Жанет Д`Онтар која је са мужем живела у дворцу Шлос у Голубинцима, око 1790. године и наредних неколико година. Наиме, према писаним изворима, Жанет је била младалачка љубав чувеног немачког композитора Лудвига ван Бетовена, те је он, убрзо после њене удаје за капетана фон Грета који је службовао баш у Шлосу, у Голубинцима, дошао тајно да је посети.

Све се то догађало крајем 18. века, али, има ли лепшег мотива да се осмисли слатки, љубавни колач?! Нема. Зато је Маестро Никола, у сарадњи са Туристичком организацијом Стара Пазова осмислио колач од 20 састојака, за који каже да највише подсећа на комисброт. Оних 19 састојака су „материјални“ али је 20. састојак тајни и неухватљив. То је – љубав. Миливоје Ковачевић, из ТО Стара Пазова, каже да су веома задовољни сарадњом са Маестром Николом:

– На сајму туризма 2019. године у Београду, колач „жанет“ побрао је комплименте и због укуса и због инспиративне идеје. Желели смо да и тиме подсетимо на 250 година од Бетовеновог рођења у 2020. години, на Шлос у Голубинцима и љубавну легенду, рекао нам је Ковачевић.

Маестро Никола Гашпаровић иза себе има богато посластичарско знање и искуство. Школовао се у Београду, усавршавао занат у Змај Јовиној улици, код чувених Петровића, радио у 12 београдских фирми, имао ресторан на Корчули од 1980. до 1990. године.

– У време кад сам учио занат, било је врло важно да променимо више фирми да бисмо што више научили. Имали смо среће да су наше тадашње газде у летњој и зимској сезони доводили познате мајсторе из Беча, Будимпеште, Прага. Они су нас по месец дана обучавали, што је много помогло да се усавршимо. И сада се придржавам те традиционалне, термичке обраде намирница, без адитива и конзерванса, испричао нам је Маестро Никола.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ИЗБОР НАЈБОЉИХ ПРИМЕРА ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ ИЗ ИНФОРМАТИКЕ И РАЧУНАРСТВА У ОВОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ: Пријави се на конкурс ПКС и Фондације Петља – „Програмирај свој успех“
  • САВРЕМЕНА ТЕХНОЛОШКА РЕШЕЊА У СЛУЖБИ ПРИВРЕДЕ И ГРАЂАНА: Подршка малим и средњим предузећима долази из јавног и приватног сектора
  • Следећи број Економетра излази 6. јула 2021.
Podelite ovaj tekst: