Nezaustavljivi rast plata zapadnih menadžera, uz pomoć dobro razrađenog mehanizma koji odoleva svim reformama
Verovali ili ne, među bestselerima na engleskom govornom području poslednjih nedelja je jedna knjiga od oko 700 strana, koja nije ni triler ni ljubavni roman, već jedna veoma ozbiljna i detaljna ekonomska studija, sa mnoštvom podataka i grafikona. Za američkog ekonomistu-nobelovca Pola Krugmana (koji je i kolumnista “Njujork tajmsa”), to je ekonomska knjiga godine, dok je ugledni londonski nedeljnik “Ekonomist” stavlja rame uz rame sa klasikom iz ove oblasti, “Kapitalom” Karla Marksa.
Reč je o knjizi “Kapital u 21. veku” čiji je autor francuski ekonomista (sa poznate Pariske škole ekonomije) Tomas Piketi (42). Kad se jesenas pojavila u originalu, na francuskom, o njoj se govorilo samo u profesorskim krugovima, a tek joj je prevod na engleski – danas planetarni jezik – doneo publicitet i za ovu vrstu literature veoma široku čitanost.
“Kapital u 21. veku” bavi se istom temom kao i Marksov “Kapital” u 19 – prirodom kapitalizma. Sa donekle sličnim nalazima (mada ne i zaključcima – Marksov je bio prilično “katastrofičan”). Središnja tema oba, po svim merilima, “kapitalna” dela su ekonomske nejednakosti koje su rezultat sistema. S tim što je, za razliku od mladog Marksa, mladi Piketi imao na raspolaganju ono čega na počecima industrijske revolucije nije bilo: mnoštvo podataka i statistike, što informatička “revolucija koja teče”, obezbeđuje u obilju.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- ANKETA MAGAZINA BIZNIS: KAKO BANKARI OCENJUJU NAJAVU OSNIVANJA FONDA KOJI ĆE PREUZETI NENAPLATIVA POTRAŽIVANJA BANAKA
- VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
- PREDSTAVLJENI REZULTATI DELTA HOLDINGA ZA PERIOD JANUAR-APRIL 2014: Operativni profit Delte 16 miliona evra
- UREĐENJE TRŽIŠTA LEKOVA PREMA NAJBOLJOJ PRAKSI EU: Inicijativa udruženja Inovia
- Istraživanje Banke Inteza o socijalno -ekonomskom statusu : „Novo doba , trećeg doba “: Penzioneri su ekonomski značajan deo populacije
- IZ ISKUSTVA USPEŠNIH EVROPSKIH PRIVREDA: Stimulacije „na određeno vreme“
- DA LI DRŽAVAMA BIVŠE JUGOSLAVIJE PRETI DUŽNIČKO ROPSTVO: Dug zemalja bivše SFRJ dostigao 90 milijardi evra
- POSLOVNA SAZNANJA: Naučite da brojite do 50
- NIK VREDEN: PROFIT BREND (1): Zašto brendovi propadaju
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2014.