Baš 25. novembra 2019., kada je trebalo da svečano počne rad Skupština preduzetništva EU, održan je štrajk u svim vidovima saobraćaja u Helsinkiju, kao podrška zaposlenima u Pošti Finske, čije bi plate bile smanjene, uz premeštanje dela radnika u drugu kompaniju. Štrajk je uspeo, premijer Finske je podneo ostavku, radnicima nisu smanjene plate, a život u Helsinkiju je tekao kao i obično…
Da ću posetiti Helsinki od 25. do 27. novembra 2019. godine znala sam godinu dana ranije, i baš sam se radovala. Skandinavija i zemlje Severne Evrope su mi veoma zanimljive jer su toliko različite u poređenju sa svim ostalim delovima Evrope – sa uređenom i ekonomski razvijenom centralnom Evropom, sa sunčanim državama južne i mediteranske Evrope, a tek sa nerazvijenim državicama Zapadnog Balkana! Zadivljujuće je kako je Severna Evropa, hladna, i po uslovima koje je priroda nametnula, gotovo neuslovna za normalan život, uspela da ostvari toliko visok ekonomski razvoj i obezbedi zavidan nivo životnog standarda stanovnika.
Eto, na primer, Finska. Ima oko 5,5 miliona stanovnika, više od polovine zemlje je pod vodom i šumama, nepristupačni tereni i ostalo, a uspeli su da dostignu bruto domaći proizvod po stanovniku od oko 45.000 dolara. To jest, oko sedam puta viši nivo standarda od ovog koji imamo mi u Srbiji, u gotovo idealnim uslovima za život, koji nam je priroda dala…
Dakle – Helsinki! Poseta je bila službena, a za nju sam znala još u poslednjoj nedelji novembra 2018. godine, kada se obično saopštava gde će biti održana sledeća Evropska Skupština preduzetništva i dodela nagrade najboljima za preduzetništvo u EU. A to je uvek zemlja koja u drugoj polovini godine predsedava EU. Pa, pošto je za 2019. to bila Finska, oko hiljadu delegata ove Skupštine preduzetništva putovalo je u Helsinki 25. novembra. Da, putovalo, ali su mnogi zakasnili, a neki su se vratili sa pola puta. Organizatori su procenili da u Helsinki nije stiglo oko 200 učesnika ove Skupštine EU za preduzetništvo. Jer, tog 25. novembra, zbio se neverovatan događaj u Helsinkiju, sa dugoročnim posledicama.
Da se nešto dešava na aerodromu Helsinki Vanta, bilo je jasno već ujutro 25. novembra, u 8,30 h, kada je avion nemačke Lufthanze sleteo u Frankfurt. Jer, vezani let za Helsinki, planiran za 14 h, otkazan je. Dobila sam kartu za noćni let oko 22 h, uz upozorenje da je moguće da ni taj avion neće poleteti. Razlog – problemi na aerodromu u Helsinkiju.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- NALED IZABRAO REFORME GODINE I PREDSTAVIO SIVU KNJIGU 12: U 2019. godini realizovano 17 preporuka
- VLADIMIR VASIĆ, GENERALNI SEKRETAR UBS, O PLATIMATIK REŠENJU ZA AUTOMATIZOVANU NAPLATU RAČUNA: Može li 12 miliona računa građana da se plati elektronski
- REČ ORGANIZATORA KOPAONIK BIZNIS FORUMA 2020: Industrija 4.0 – pokretač snažnog rasta
- BIZNIS DODATAK – SVETSKA BANKA
- U IZVEŠTAJU SIGMA, OECD VISOKO RANGIRAO AGENCIJU ZA PRIVREDNE REGISTRE: Jedan od digitalnih šampiona u Srbiji
- TRAG FONDACIJA IMA GLAVNI MOTIV: DA DOBRO NE OSTANE SKRIVENO: Filantropsko srce u nagradi Virtus
- TV SLIKE I PRILIKE: Kad se uživanje pretvori u očajanje
- ZA VAZDUŠNI SAOBRAĆAJ ZAINTERESOVANE I KOMPANIJE KOJE PROIZVODE AUTOMOBILE: Stiže električni avio-taksi
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2020.