KAKO RENT A CAR INDUSTRIJA PROLAZI KROZ PANDEMIJU: Samo da preživimo…

Obim prometa velikih kompanija koje se bave rentiranjem automobila opao je za oko 50 odsto. Istovremeno, cene su pale 30 odsto. Mnogi su smanjili flote, odložili nabavke novih automobila, i jedini cilj im je da “ostanu na točkovima”. Blagi oporavak se očekuje naredne godine, ali je teško prognozirati kada će se poslovanje vratiti na nivo pre korone

Ana Ilić: Sve vreme smo imali podršku davaoca franšize

Jedna od najvećih svetskih rent a car kompanija Hertz, zatražila je u maju zaštitu od bankrotstva kada je postalo očigledno da ne može da obezbedi 400 miliona dolara za poverioce. Pandemija je učinila svoje. Od tog perioda do danas, prodali su 100.000 vozila iz flote, a plan je da se flota smanji za dodatnih 200.000 vozila do kraja godine, kako bi kreditorima isplatili 650 miliona dolara, preneli su svetski mediji u avgustu ove godine. Čak i to nije proces bez problema budući da je tražnja za polovnim automobilima značajno opala, pa time i njihova vrednost. Predstavnici kompanije su zabrinuti za njenu budućnost i ne znaju kuda će ih odvesti plan reorganizacije pošto je, kako kažu, za opstanak poslovanja neophodan brz oporavak koji se u ovom trenutku ne nazire. Iako njihova najveća konkurencija još uvek „pliva“, ipak su i te kompanije zabeležile veliki pad prometa.

Pao promet, ali i cena

Za sada, u Srbiji, nijedna veća kompanija nije objavila da je bankrotirala, ali situacija u ovoj privrednoj grani jeste dramatična i to upravo kod velikih igrača, objašnjavaju sagovornici Magazina Biznis. Mere države, poput minimalne zarade i moratorijuma na zajmove, održale su ih u životu, ali je budućnost teško prognozirati.

Ana Ilić, direktorka u jednoj od najvećih svetskih franšiza Budget, kaže da njihovo poslovanje prati sudbinu avio-saobraćaja koji je u martu i aprilu potpuno prekinut, te je pad prometa u tim mesecima bio 80 odsto, u odnosu na isti period prošle godine. Kriva je, kako objašnjava, dosta dugo bila na dnu, sve do juna. „Poslovanje se donekle oporavilo tokom letnjih meseci, ali ne na nivo od prošle godine. Poslovna putovanja praktično ne postoje, jer kompanije režu troškove i ne žele da ugrožavaju zdravlje zaposlenih. Broj turista je značajno manji i nije bilo rentiranja kola velikih grupa na duži period, na primer, od dva ili tri meseca. Uz to, iznajmljuju se najjeftinija vozila, a cena je takođe opala za oko 30 odsto. Ljudi često otkazuju i zakazuju rezervacije, što pokazuje da glad za putovanjem postoji, ali da je situacija nestabilna“, objašnjava Ana Ilić za Magazin Biznis.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • U KALEIDOSKOPU – EKONOMIJA & BIZNIS
  • VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
  • KOLIKO JE PANDEMIJA UTICALA NA PROCESE AKVIZICIJA U SRBIJI: Kupovina i prodaja kompanija nakon korone
  • BIZNIS DODATAK: HR U SRBIJI
  • MENADŽERSKI VODIČ: Tračevi opstaju, manje kancelarijskih romansi
  • POSLE TRI MILIONA TURISTA 2019., SALCBURG SADA POLUPRAZAN: Mocartov grad bez Japanaca i Kineza
  • TV SLIKE I PRILIKE: Najskuplje plaćena pesma
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. novembra 2020.
Podelite ovaj tekst: