Glavni izvršni direktor (CEO) Epla, koji je za kormilom od avgusta 2011. godine, unapredio je ono što mu je ostavio legendarni Stiv Džobs, uključujući tu i proizvodno partnerstvo sa Kinom
Komisija za hartije od vrednosti i berze SAD, neformalni regulator američkog kapitalizma, evidentirala je krajem avgusta jednu značajnu transakciju: Tim Kuk (Tim Cook), glavni izvršni direktor (CEO) Epla, jedne od najvećih tehnoloških kompanija današnjice, primio je vanredni bonus od nešto više od pet miliona akcija i odmah ih prodao, postavši na taj način bogatiji za 750 miliona dolara.
Povod da kompanija na ovakav način „časti“ svog čelnika bila je desetogodišnjica njegovog rukovođenja Eplom, započetog 24. avgusta 2011, kada mu je kormilo prepustio legendarni Stiv Džobs, koji u to vreme vodi beznadežnu bitku sa rakom pankreasa i koju je šest nedelja potom izgubio. Preminuo je 5. oktobra 2011.
Dolarski iznos nagrade nije bio unapred utvrđen, već samo broj akcija. Da je bonus zaslužen niko nije osporio, a usrećen nije bio samo Kuk, već i svi oni koji su na berzi ulagali u akcije Epla, čija je vrednost tokom proteklih deset godina uvećana za fascinantnih 1.200 odsto.
Konačan rezultat je da je berzanska vrednost Epla danas takođe vrtoglavih 2,5 biliona (hiljada milijardi) dolara po čemu je najvrednija kompanija na planeti.
Upravo stečenih 750 miliona Kuka su učlanili u globalni klub milijardera: Forbs, pedantni evidentičar najbogatijih ljudi današnjice, njegovo bogatstvo je procenio na ukupno 1,4 milijarde dolara. Kuk je, međutim, istovremeno i član nevelikog bratstva mega bogataša koji su izjavili da će tokom svojih života značajan deo onoga što imaju pokloniti u dobrotvorne svrhe, što je delimično već učinio.
Desetogodišnjica na čelu Epla bila je povod i za analize kako je Kuk uspeo da nadogradi ono što mu je ostavio pokojni Džobs, da Epl najpre stabilizuje, a potom i postavi na kolosek rasta – ali i za podsećanja šta ga je preporučilo da bude nastavljač onoga što je Džobs 1. aprila 1976. započeo u svojoj kalifornijskoj garaži.
SASTANAK SA DŽOBSOM: Pre dolaska u Epl, Kuk (60) radio je 12 godina u sektoru za personalne računare IBM-a. Svoju budućnost potom je video u Kompaku, u prvim godinama informatičke ere važnom akteru biznisa personalnih računara, gde je dospeo do položaja potpredsednika, da bi 1988. dobio poziv od Stiva Džobsa da dođe na razgovor o prelasku u Epl.
Džobs ga je ubedio, uprkos tome što je u to vreme Kompak bio u ekspanziji, a Epl se teturao. „Intuicija mi je govorila da je prelazak u Epl prilika koja se pruža samo jednom u životu, prilika da radim sa jednim kreativnim genijem i da budem u timu koji će da vaskrsne jednu veliku američku kompaniju“, objasniće kasnije Kuk, po svemu sudeći, najvažniju odluku svoje karijere.
Foto: www.mactrast.com
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- KAKO NIS DIGITALIZUJE I BENZINSKE STANICE: Pet miliona litara goriva za godinu dana, putem aplikacije „Drive.Go“
- U SRBIJI SU NASTALI NEKI OD NAJVEĆIH REGIONALNIH BRENDOVA: Globalna lokalizacija svetske privrede
- ZA NEPOSREDAN PRISTUP SISTEMU ELEKTRONSKIH FAKTURA OMOGUĆENA SU DVA TEHNIČKA REŠENJA: Kako će startovati elektronske fakture
- BANCA INTESA LANSIRALA MASTERCARD PLATINUM: Kartica za ceo svet
- RAST PRODAJE PROIZVODA SA ŽIGOM „ČUVARKUĆA“ I DO 40 ODSTO: Potrošači prepoznali domaći kvalitet
- AKSIOS, VINO VRANAC SA KONTROLISANIM GEOGRAFSKIM POREKLOM IZ PODGORIČKE VINARIJE PLANTAŽE, KAO POSEBNA SERIJA URAĐEN JE U 1.500 BOCA: Aksios vranac, neraskidivi sastojak pravoslavne duhovnosti
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. oktobra 2021.