Иако производе најукусније јагоде, због малих количина и других пропуста у преради и пласману, нису већи извозници ове веома тражене воћке
Можда су нас по површинама претекли Шабац, Ваљево, Варварин и околина Крушевца, али ови људи овде, нарочито они који имају воду, постижу задивљујући ниво у производњи јагоде и налазе се у српском врху по квалитету и продуктивности. Знамо да су српски пољопривредници сваштари, баве се мало воћарством, мало ратарством, мало сточарством, али неколико алексиначких пољопривредника определило се искључиво за јагоду. Златко Матешић, рецимо, дошао је из Сомбора на мајчино имање у Вакупу, како би се посветио јагоди. Топлица Денић дошао је у Житковац са Косова и сади јагоде, Кристијан Павловић доселио се у исто село из Малог Дреновца, да би се бавио савременом производњом јагоде. Тим људима треба да се помогне у набавци расада који је у Италији упола јевтинији, него кад га купују од овдашњих увозника, али њима су потребни и расхладни уређаји, организован откуп, гарантована цена и боља кооператива. Држава субвенционише набавку садног материјала са 850.000 динара по хектару, при чему највећу корист извуку увозници садница, али ту се завршава помоћ државе.
Овако за Економетар говори Нинослав Миљковић, председник Удружења произвођача јагода и воћа „Јагода“ из Гредетина код Алексинца, које окупља произвођаче са подручја алексиначке општине. Нинослав је по занимању дипломирани новинар и држи локалну радио станицу и лист у Алексинцу, али су његови родитељи пољопривредници, па се свим срцем посветио тој области, а од ове године ће формирати и јагодњак.
Став о недовољној ангажованости државе у овој области поткрепљује и чињеницом да не постоји рејонизација, како би се знало која јагода где успева, као што нема ни стратегије коју јагоду и за које тржиште треба производити. Откуп је у рукама приватних власника хладњача који диктирају цене. Ако су оне лоше, терет пребацују на произвођаче, а ако постигну екстра профит, не деле га са њима. Наши произвођачи немају хладњачу, као воћари у развијеним европским државама, који су неретко власници хладњача, расхладних уређаја, расадника, берзи, имају добро организована удружења. Иако производимо најукусније јагоде, због малих количина и других пропуста у преради и пласману, нисмо већи извозници.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ВИП ПОСЛОВНИ ФОРУМ “ПОРОДИЧНЕ ФИРМЕ – СТУБ РАЗВОЈА ЕКОНОМИЈЕ СРБИЈЕ” Око 60 одсто фирми живи краће од 20 година
- ДАН ИНТЕРНЕТ ДОМЕНА СРБИЈЕ – ДИДС 2014 Нови домени – већи избор, али и дилеме
- ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
- ПОНУДА ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊА Каско осигурање за безбедну вожњу
- НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (6) Правилно трошите своје ресурсе
- Следећи број Економетра излази 6. маја 2014.