IZVESTAN DOLAZAK NAJVEĆE KINESKE INTERNET PRODAVNICE U SRBIJU: “Alibaba” na Informatičkom putu svile

Formirana su dva operativna tima koja uveliko sprovode aktivnosti na planu saradnje u oblasti onlajn turizma i elektronskog plaćanja. Time se Srbiji otvaraju vrata za masovniji dolazak turista iz Kine, ali i mogućnost da naši građani koriste usluge i prednosti elektronske banke “Alibaba”, za koju se razmatraju uslovi registracije. Ozbiljni pregovori se vode i o distributivno-logističkom centru

Predstavnici Vlade Srbije u Kini, u sedištu “Alibabe”

Pregovori sa „Alibabom“ – najvećom kineskom internet prodavnicom – intenzivni su nakon naših susreta u Beogradu krajem prošle godine, a potom i u njihovom predstavništvu u Handžou u decembru 2017. Dogovorene su oblasti saradnje kao i konkretni koraci za koje očekujemo da uskoro počnu sa realizacijom, tako da se dolazak „Alibabe“ može očekivati u narednih nekoliko meseci – najavljuje Tatjana Matić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, u razgovoru za Magazin Biznis.

Naša sagovornica ukazuje da je sa predstavnicima “Alibabe” održan i jedan značajan konferens kol, a planirano je i da prethodno predstavnici kompanije posete Srbiju gde bi održali prezentaciju svojih planova poslovanja u našoj zemlji.

– Formirana su dva operativna tima koja sprovode aktivnosti na planu saradnje u oblasti onlajn turizma i elektronskog plaćanja. Timove čine rukovodioci i savetnici Ministarstva, kao i eksperti iz navedenih oblasti. Njihovi konkretni zadaci su, u oblasti onlajn turizma, priprema prezentacije Srbije kao atraktivne turističke destinacije za “definition of page”, dok bi drugi korak bila saradnja sa turističkim agencijama radi kreiranja konkretnih turističkih aranžmana. Tim za onlajn plaćanje zadužen je za pregovore i ugovaranje termina sa bankama koje u Srbiji imaju najveće mreže, kako bi preko njih bilo omogućeno plaćanje preko Alipeja, pre svega za građane Kine koji su u poseti Srbiji. Takođe, tim treba da utvrdi mogućnosti i uslove za registraciju “Alibabe” kao elektronske banke u Srbiji, kako bi i naši građani mogli da koriste njihove elektronske usluge – ukazuje Tatjana Matić.

Osim onlajn turizma i elektronskog plaćanja, Srbiju i te kako zanima otvaranje distributivnog centra i logistika kod nas. “Alibaba” već ima logistički centar za Evropsku uniju koji se nalazi u Frankfurtu, ali su tokom posete Beogradu pokazali interesovanje da otvore jedan i u Srbiji. Saradnja sa “Alibabom” predstavlja ujedno i realizaciju definisanih prioriteta na Informatičkom putu svile, koji su utvrđeni Memorandumom o razvoju Informatičkog puta svile, koji su potpisali u Beogradu potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, Rasim Ljajić i predsednik Nacionalne komisije za reforme i razvoj Narodne Republike Kine, Sju Šaoši. U procesu tehničke realizacije Memoranduma utvrđene su četiri prioritetne oblasti: izrada platformi za elektronsku trgovinu, olakšavanje logistike i razmena tržišnih informacija, saradnja u oblasti “pametnih gradova”, i razvoj onlajn turizma.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • REZULTATI PROGRAMA „ENERGIJA ZNANJA“ NAFTNE INDUSTRIJE SRBIJE: Spojili fakultetsko znanje i kompanijsko iskustvo
  • ANALIZA MMF-A O STANJU I IZGRADNJI INFRASTRUKTURE U NAŠEM DELU EVROPE: Zapadni Balkan najsporije sustiže nivo razvoja EU
  • TV SLIKE I PRILIKE: Srpski biznismen na malom ekranu
  • BRITANSKA KOMPANIJA OBARA POSLOVNE REKORDE NA ZAPADNOM BALKANU: Mineco uložio 20 miliona dolara u 2017.
  • DIPLOMIRANI INŽENJER PAVEL ČEJKA, DIREKTOR PRODAJE ZA INOSTRANA TRŽIŠTA U KOMPANIJI KOVOSVIT MAS, A.S. ČEŠKA: Kako će novi vlasnik oporaviti „14. oktobar“
  • ZNAČAJ PRAVILNOG IZBORA STRATEŠKIH I IZVRŠNIH CILJEVA Kojim mušterijama su namenjeni vaši proizvodi
  • PROMOCIJA TEKSTILNE INDUSTRIJE I POSLOVNI SUSRETI: Balkan tekstil sajam 2018
  • PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (5) Veliki darodavac – srpski Nobel
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2018.
Podelite ovaj tekst: