Kompanija Rio Tinto je trenutno u fazi studije izvodljivosti za projekat vađenja litijuma kod Loznice. Odbor kompanije će na osnovu rezultata studije doneti odluku o investiranju i izgradnji rudnika minerala jadarit krajem 2021. godine i izgradnja bi mogla da počne 2022. godine, rekla je Marni Finlajson, generalna direktorka kompanije Rio Sava Exploration predstavnicima medija.
Projekat Jadar je ležište litijuma i bora svetske klase, otkriveno od strane geologa Rio Tinta. Mineral je zvanično registrovan i nazvan jadarit, s obzirom da je pronađen u dolini reke Jadar.
Jadarit je litijumnatrijum-borosilikat i Srbija je i dalje jedino mesto gde je mineral pronađen. Zbog visoke koncentracije litijuma i bora po toni iskopane rude, Jadar je rangiran kao jedno od najznačajnijih ležišta litijuma u svetu. Deklarisani mineralni resursi ležišta, u skladu sa međunarodnim standardima JORC, iznose 135 miliona tona.
Marni Finlajson je istakla da bi u toku izgradnje na projektu moglo da bude zaposleno više od 2000 radnika. Kada počnu operativne aktivnosti Jadar bi otvorio do 700 stalnih radnih mesta, kvalifikovanih stručnjaka i još oko 1.500 indirektnih radnih mesta.
Rio Tinto je do sada u razvoj projekata Jadar uložio više od 450 miliona američkih dolara, a ekonomske procene za ovu fazu projekta ukazuju da će razvoj Jadra doneti investiciju od 1,5 milijardi dolara.
“Kompanija Rio Tinto prisutna je u Srbiji od 2004. godine kada je otkriven novi jedinstveni mineral jadarit. Od tada kompanija sa domaćim i međunarodnim stručnjacima intenzivno radi na razvoju tehnologije za preradu jadarita i primenu savremenih rudarskih tehnoloških rešenja. Veliki posao je pred timom projekta Jadar, kako bi se osiguralo da se greendfield rudarsko-metalurški projekat razvije do operativne faze na bezbedan i održiv način, u ekološkom i ekonomskom smislu”, rekla je Finlajson.
Ležište Jadar nalazi se na pragu evropske automobilske industrije, koja ubrzano ulazi u eru proizvodnje e-vozila u skladu sa EU programom zelenog transporta.
“Projekat predstavlja stratešku razvojnu priliku za Srbiju, sa direktnim i indirektnim ekonomskim koristima. Omogućava jačanje Srbije kao destinacije za zelenu privredu, ali i za druge strane investicije. Doprinosi razvoju rudarske industrije u Srbiji, kao i ekonomskom razvoju zapadne Srbije”, rekla je Marni Finlajson.