Planirana investicija od 590 miliona USD na projektu Čukaru Peki u prve čeriti godine
Kompanija Rakita Eksplorejšn (Rakita Exploration) je započela istražne rudarske radove na izgradnji niskopa, u sklopu geoloških istraživanja zaliha bakra i zlata u hidrotermalnom sistemu Čukaru Peki, u Boru. Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, NJ.E. ambasadorka Kanade Kati Čaba, predstavnici opštine Bor i kompanija Nevsun i Rakita prisustvovali su svečanoj ceremoniji koja je održana 4. juna u Boru.
Projekat nalazišta bakra i zlata svetske klase Čukaru Peki je od izuzetne vrednosti za Srbiju i predstavlja značajan ekonomski potencijal kako na lokalnom tako i na nacionalnom planu. Nevsun Risoursiz (Nevsun Resources) je kanadska kompanija koja se bavi preradom teških metala, a posluje u Srbiji posredstvom svog zavisnog društva Rakita Eksplorejšn d.o.o. U martu 2018. godine kompanija Rakita je završila Prethodnu studiju izvodljivosti za projekat Čukaru Peki, a plan je da Studija izvodljivosti bude završena do sredine 2019. godine.
„Na osnovu kvaliteta resursa, ekonomskih pokazatelja i obima planirane investicije za potrebe otvaranja rudnika, projekat Čukaru Peki je stekao reputaciju jednog od najboljih svetskih razvojnih projekata nalazišta bakra i zlata. Tokom izgradnje istražnog niskopa i rudnika Čukaru Peki, u periodu od 2018. do 2022. godine, Nevsun planira kapitalnu investiciju u visini od 590 miliona dolara. U ovom periodu, očekujemo da će naša investicija značajno doprineti porastu zaposlenosti i razvoju srpske privrede, imajući u vidu da će izvođači na projektu angažovati oko 1.000 zaposlenih, dok će naša kompanija imati približno 150 zaposlenih. Za nas je veoma važna činjenica da je dinamika razvoja projekta u potpunosti u skladu sa dugoročnim planom i strategijom Vlade Srbije da poveća udeo rudarskog sektora u BDP-u na pet odsto“, rekao je Piter Kukielski, predsednik kompanije Nevsun Risoursiz.
Nakon otvaranja rudnika, tokom faze eksploatacije u periodu od kraja 2022. do 2038. godine, očekuje se da će kapitalna investicija Nevsuna biti dodatnih 457 miliona dolara. Za vreme rada rudnika, procenjuje se da će Rakita zapošljavati oko 600 radnika, uz približno 300 zaposlenih koje će angažovati podizvođači.
Predsednica Vlade Republike Srbije rekla je da je danas značajan dan jer u Boru počinju radovi na investiciji vrednoj skoro 600 miliona dolara koja će zaposliti više od 1.000 ljudi.
„Želim da se zahvalim i kompaniji Nevsun koja je verovala u Srbiju i našoj zemlji donela velika sredstva. Ovaj projekat je važan iz dva razloga. Prvi razlog je činjenica da je u pitanju rudarstvo – sektor koji i u mom ekspozeu zauzima značajno mesto i koji ima značajan potencijal, sa planom da dostigne pet odsto našeg ukupnog BDP-a. Drugi razlog je ravnomeran regionalni razvoj. Borski kraj je jedan od centara rudarstva i Bor sa ovom investicijom može da izgleda drugačije u narednih nekoliko godina. Posebno želim da se zahvalim kompaniji Nevsun što žele da sarađuju sa lokalnim firmama. Kanadske kompanije puno pažnje polažu pre svega na zaštitu životne sredine, zaštitu na radu i saradnju sa lokalnom zajednicom. Vlada Republike Srbije će biti partner koji će svakog dana pomagati ovakve projekte, kako bismo poručili mladim ljudima da ostanu ovde“, izjavila je predsednica Vlade tom prilikom.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izrazio je zadovoljstvo što prisustvuje početku istražnih radova na jednom od najvećih nalazišta bakra i zlata, rekavši da se naša zemlja trenutno nalazi u velikoj ekspanziji rudarskih aktivnosti, da imamo 200 eksploatacionih polja i 127 istražnih polja u kojima se obavljaju velike i važne istražne aktivnosti gde je samo u istraživanja investirano oko 60 miliona evra samo u toku ove godine.
„Došli smo do dana kada se ovde otvara niskop koji formalno pravno predstavlja poslednju fazu istraživanja kompanije Rakita, ali budući da će se taj niskop u budućnosti koristiti kao deo rudnika, biću slobodan da kažem da je to prvi korak ka otvaranju rudnika ovde u Boru. Ovaj projekat je važan za Vladu, ali najviše za stanovnike Bora jer su oni ti koji će osetiti nova radna mesta, bolju infrastrukturu i nove prihode u budžetu. Zajedno možemo biti ponosni na projekat Čukaru Peki jer ovde postoji depozit rude koji će biti važna tačka eksploatacije bakra i zlata u svetskim okvirima“.
Pored grinfild investicije kompanije Nevsun, projekat Čukaru Peki će značajno doprineti razvoju lokalnog sektora pružanja usluga i snabdevanja, uključivanjem srpskih dobavljača i izvođača koji ispunjavaju visoke komercijalne, tehničke i bezbednosne standarde kompanije Rakita. Osim svega navedenog, tokom perioda eksploatacije projekta Čukaru Peki, Srbija i Bor će imati direktnu korist u iznosu od okvirno 450 miliona dolara kroz poreze i rudnu rentu.
Ambasadorka Kanade u Srbiji Kati Čaba rekla je prilikom svog obraćanja da je ponosna što je baš kanadska kompanija iza projekta Čukaru Peki.
„Srbija ima ogroman potencijal za razvoj i otvorila je vrata za investicije. Kada pogledamo kako Nevsun posluje, možemo da se radujemo sto će Kanada pomoći razvoju u Srbiji. Kanadska rudarska industrija je poznata kao lider u razvoju standarda za zaštitu životne sredine i pruža podršku lokalnim zajednicama u kojima posluje, kao što će to raditi i kroz projekat Čukaru Peki. Uverena sam da će podrška koju Vlada Srbije pruža kompanijama koje se bave istrazivačkim radovima i rudarstvom pokazati Srbiju kao zemlju u koju treba ulagati i koja je pogodna za investicije”, rekla je Čaba.
Kompanija Rakita se pridržava visokih bezbednosnih standarda, procedura i protokola za svoje zaposlene, izvođače radova, podizvođače i partnere i posvećena je ublažavanju i remedijaciji svih uticaja na životnu sredinu tokom čitavog ciklusa ovog projekta. U toku radova na izgradnji niskopa, Rakita će preduzeti sve neophodne mere za zaštitu ljudi i životne sredine, u skladu sa uslovima koje propisuje Uprava za bezbednost i zdravlje na radu.