IZ BANKARSKOG UGLA: Ima li alternative štednji novca

Uprkos višegodišnjem silaznom trendu kamata koje su dostigle istorijski najniži nivo, u velikoj meri kao rezultat monetarnih politika ključnih centralnih banaka, pre svega ECB-a i FED-a, ali i stabilizacija domaćih javnih finansija usled skalne konsolidacije, građani Srbije i dalje glavninu svoje ušteđevine drže u bankarskim depozitima.

Piše: Marija Savić

Od izbijanja svetske ekonomske krize 2008. godine, dinarska štednja naših građana u bankama povećana je čak pet puta i trenutno iznosi oko 410 miliona evra, dok je devizna štednja porasla oko tri puta na 8,9 milijardi evra. Ipak, i pored ubrzanog rasta, učešće dinarske štednje u ukupnoj štednji građana je i dalje nisko i iznosi svega pet odsto, uprkos činjenici da u odnosu na deviznu nudi znatno povoljnije kamatne stope i poreske povlastice. Istini za volju, devizna štednja može biti adekvatnija opcija u slučaju da se štedi sa svrhom kupovine proizvoda i usluga koji se plaćaju u stranoj valuti a i nije podložna promenama u kretanju kursa.

Šta u uslovima niskih kamatnih stopa banke mogu ponuditi građanima kao alternativu štednji? Iako je tržište kapitala u Srbiji još uvek nedovoljno razvijeno, građanima je na raspolaganju ulaganje u državne hartije od vrednosti (HoV), penzione i investicione fondove, kao i osiguravajuća društva, ali i u municipalne obveznice i akcije.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • Marko Čadež premijerki uručio analizu primene propisa
  • ODRŽIVI RAZVOJ I POSLOVANJE U BUDUĆNOSTI: Savremeno društvo želi odgovornije kompanije
  • BEOGRAD PRVI PUT DOMAĆIN KAIZEN KONGRESA: Da radimo kao Japanci
  • MK MOUNTAIN RESORT – LIDER KONGRESNOG TURIZMA: Sve privlačniji dodatni sadržaji u turizmu
  • PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (1): Zlatno doba srpske lantropije
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. oktobra 2017.
Podelite ovaj tekst: