Prema nedavnom istraživanju kompanije Kaspersky, postoji pozitivan trend u načinu na koji organizacije reaguju na sajberbezbednosne proboje iz perspektive ljudskih resursa.
Tokom 2021. godine, gotovo upola manje organizacija je otpustilo seniore iz IT odeljenja (7% u 2021, u poređenju sa 12% u 2018. godini) i zaposlene na seniorskim pozicijama u oblasti IT bezbednosti (8% u poređenju sa 14% u 2018.) ukoliko je došlo do proboja podataka. Usred izazovnog sajberbezbednosnog okruženja i rastuće složenosti informacione tehnologije, potražnja za IT i stručnjacima za sajber bezbednost i dalje je velika.
Prema Gartner 2020 Board of Directors istraživanju, do 2025. godine, 40% odbora će imati namenski komitet za sajber bezbednost koji će nadgledati kvalifikovani direktor. Dok se sajberbezbednosni rizici nalaze na drugom mestu na listi najkritičnijih izvora rizika za velika preduzeća, a ispred njih su samo rizici povezani sa regulatornom usklađenošću,, uloga odgovornosti rukovodioca za IT bezbednost su ključni. Uz kontinuirani nedostatak veština na tržištu, za organizacije bi zadržavanje stručnjaka na njihovim pozicijama trebalo da bude veoma važno.
Izveštaj pod nazivom ‘IT Security Economics 2021: Managing the trend of growing IT complexity’ otkriva da sada manje preduzeća otpušta zaposlene zbog proboja podataka. U 2018. godini, to je bila učestalija mera (31%) odgovora na proboje podataka, u poređenju sa 21% u 2021. godini.
Takođe se promenila i podela među zaposlenima koji bi mogli da ostanu bez posla zbog sajberbezbednosnih proboja. Uz seniorske IT i pozicije u oblasti IT bezbednosti, sada je upola manja šansa da će i rukovodioci na C nivou dobiti otkaz – 4% u 2021. u poređenju sa 7% 2018. godine. Trend smanjenja ovog broja takođe je relevantan za zaposlene na seniorskim pozicijama van IT oblasti. Kao rezultat toga, podela na IT i ne-IT, seniorske i ne-seniorske pozicije, postala je manja nego pre nekoliko godina.