Da li su zapadu kineske investicije u Srbiji, i time širenje uticaja Kine u Evropi, prihvatljiviji od ruskih investicija u Srbiji i time širenja uticaja u Evropi?
Ovo prethodno pitanje se već otvara mada još ne onolikom medijskom ofanzivom lobista kakva je od početka pratila prodor ruskog kapitala. I da se odmah kaže, umotano je u ideološku oblandu odbrane zapadnog načina života, društvenih vrednosti i globalnog uticaja. Kao bespogovorno vrednijih.
I ruski i kineski kapital su, budući da uglavnom potiču iz ruskih i kineskih državnih fondova, dobili na poletu sa izbijanjem krize 2008. godine kada je evropska dužnička kriza zaplašila i rasterala alave zapadne investitore. Nespremne na rizik. Mera u međuvremenu postignutog uticaja kineskog kapitala u Evropi pomno se ispituje. A pošto je Nemačka ključna zemlja Evrope, zanimljivo je navesti da i kad je kineski kapital u pitanju tamošnja biznis-zajednica izgleda kao da je u opoziciji prema prepariranoj javnosti punoj podozrenja ka krajnjim namerama novca iz kineskih izvora. Tako da Nemci koji promovišu liberalno-tržišni američki stav da kapital nema boju, kad je taj kapital zapadni, i za njega traže takvu bezbojnu dobrodošlicu, i te kako prepoznaju navodno crvenu rusku i asocijativno žutu kinesku boju kapitala. Da uzaludno podsetim da u Severnom toku, kojim se ruskim gasom snabdeva Nemačka, ruski monopolista Gasprom ima istu ama baš identičnu poziciju kakvu je imao u gasovodu Južni tok i da će, uprkos političkom i medijskom obećavanju alternativa koje su još u dalekim i upitnim projektima, Severni tok jedini sigurno profitirati od propasti Južnog toka.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- ISTRAŽIVANJE O INDEKSU POSLOVNOG OPTIMIZMA U MSPP: Preduzeća koja posluju sa Nemačkom veći optimisti
- POSLE PREDLOGA NOVE STRATEGIJE RAZVOJA E-UPRAVE U SRBIJI: Potreban državni informatički „autoput”
- EFIKASNA LOKALNA SAMOUPRAVA I SNAŽNA PRIVREDA ZA NISKU STOPU NEZAPOSLENOSTI: U prošle dve godine uloženo 123 miliona evra
- VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
- ODRŽAN FMCG SAMIT U BEOGRADU, U ORGANIZACIJI ČASOPISA IN STORE: Trgovci pred velikim izazovima
- POTREBE KORISNIKA KARTICA GLAVNI PRIORITET ZA KOMPANIJU MASTERCARD: Srpsko tržište rado prihvata inovacije
- KAKO UNAPREDITI SISTEM DONATORSTVA U SRBIJI: Ukinuti PDV na donacije
- REVIDIRANI KRITERIJUMI ZA KLASIFIKACIJU HOTELA U AUSTRIJI STUPAJU NA SNAGU U JANUARU 2015.: Udobno spavanje i telekomunikacione veze
- VEŠTINA KOMUNIKACIJE: Praznici – odmarati ili raditi?
- POSLOVNA SAZNANJA: Novi početak
- FILIP KOTLER I FERNANDO TRIAS DE BES: LATERALNI MARKETING (2): Modifikovanje proizvoda
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. februara 2015.