E, baš smo se bili naoštrili na ove izbore u Francuskoj. Kao da se rešava sudbina izborno indikativne beogradske opštine Voždovac. Ne pijemo, ne jedemo. Umal’ ne bacismo kašiku od strepnje za sudbinu evropske birokratije.
Da nas čovek pita šta smo tačno očekivali, teško da bismo znali tačno reći. Francuzi to znaju da udese: kao, vežite se dobro, sad ćemo sudbinu sveta na glavu. Seća li se još ko onih demonstracija povodom francuskog Zakona o radu. Izgledalo je da je iz groba ustala Dolores Ibaruri lično, sa svojim: neće proći. I posle ogromnog neizvesnog straha, ogromno – ništa. Francuska vlada je iskoristila zanimljivu ustavnu mogućnost i Zakon o radu je stupio na snagu bez glasanja u parlamentu.
Više od nas i više i od samih Francuza strepeli su, naravski, Nemci. Za razliku od Francuza koji su bili i ostali totalno izdeljeni – oko 25 odsto nije glasalo, od onih 75 odsto blizu 10 odsto je ubacilo prazne ili nevažeće listiće, 34 odsto je glasalo za Marin Le Pen, Nemci su u ovoj francuskoj stvari bili, ali nisu ostali, totalno jedinstveno za gospodina Emanuela Makrona i 24 godine stariju gospođu Makron. Nema ovde nikakvog cinizma. Stvarno se mnogo igralo na nekonvencionalnoj razlici u godinama bračnog para Makron. Kao bitan detalj u biografiji, to su isticali i mrtvo ozbiljni, konzervativni nemački mediji. Mnogo sam se trudila, ali nisam uspela da dokučim šta ih je tu toliko odlučujuće impresioniralo. Ako se to već politizira, primer tog braka je, moguće, vrhunac, kapitalu toliko poželjnog, potiranja svih razlika – nema levo nema desno, nema muško nema žensko… Ili su se možda francuske majke zacenile od srećnog primera: njihovim školskim drugaricama će se ubuduće ženiti njihovi sinovi i tako ozarene pojurile su da glasaju za Makrona otvorenog za sve novo i napredno. Za francuskim majkama neće nipošto hteti na nemačkim jesenjim izborima da zaostanu ni nemačke majke. E stvarno ne znam šta je meni!?
Samo što je pobedio, Makronu je stigao pozdrav iz Nemačke. Isti oni mediji i političari koji su zagovarali spasonosnu neophodnost njegove pobede, razložili su do detalja njegov program i listom mu poručili da je ono što je smislio za Francusku, naročito za tržište rada, sjajno, a ono što je smislio za Evropu uglavnom ne dolazi u obzir.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE O POSLOVANJU PRIVREDE SRBIJE U 2016. GODINI: Završni računi kao ogledalo poslovanja
- SVETSKI SAJAM HRANE “TUTTOFOOD 2017” OBORIO REKORDE PO BROJU IZLAGAČA I POSETILACA Srpska delegacija na sajmu hrane u Milanu
- PREMA ISTRAŽIVANJU “EVROPSKE NAVIKE PLAĆANJA” IPSOS-a I EOS-a: Svaki treći račun u Srbiji ne plaća se na vreme
- BANKA INTEZA POKRENULA PETI GODIŠNJI CIKLUS INTEZA FARMER Takmičenje za
najuspešnije poljoprivrednike- ALEKSANDAR RUŽEVIĆ: Hiljadu radnih mesta u Coca-Cola sistemu podržava još 10.700 u privredi
- REVIZIJA I RAČUNOVODSTVO: Kada direktor treba da plaća poreze i doprinose
- Mladi žele više prakse, pa u inostranstvo
- FELJTON: PITER DRAKER Upravljanje pomoću ciljeva i kontrole
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2017.