IFC obezbedio osam milijardi dolara podrške za ugrožena preduzeća

Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Grupe Svetske banke, obezbedila je ukupno osam milijardi dolara za pomoć kompanijama pogođenim pandemijom u zemljama sa kojima sarađuje. IFC već uveliko komunicira sa oko 300 kompanija na tržištima u razvoju kako bi se podržale aktivnosti u privatnom sektoru. Podrška IFC-a deo je globalnog finansijskog paketa Grupe Svetske banke, vrednog 14 milijardi dolara, saopštio je polovinom aprila IFC.

Tomas Lubek, regionalni menadžer za Centralnu i Jugoistočnu Evropu u IFC

IFC će podržati, kako se navodi, postojeće klijente kako bi pomogli privatnim kompanijama pogođenim pandemijom da sačuvaju radna mesta.

“Do sada smo primili 315 zahteva za finansiranje od kompanija i partnerskih finansijskih institucija iz oko 70 zemalja. Namera nam je da podržimo te biznise, kako bi mogli da nastave da rade i sačuvaju radna mesta. Već razmišljamo o sledećoj fazi, kada pandemija počne da jenjava. Ključ je u onome šta možemo da uradimo da bismo ubrzali oporavak. Opasnost je da oporavak bude spor i da mnogo ljudi ostane bez posla. IFC je spreman da pomogne kompanijama da se restrukturiraju i razviju nove projekte za investiranje”, ističe se u saopštenju IFC.

Prema rečima Tomasa Lubeka, regionalnog menadžera za Centralnu i Jugoistočnu Evropu IFC-a, najveći deo finansiranja otići će bankarskim institucijama za klijente, omogućavajući im da i dalje nude finansiranje trgovine, podršku za obrt kapitala i srednjeročno finansiranje privatnim kompanijama koje se bore sa poremećajima u lancima snabdevanja.

“Takođe ćemo pomoći postojećim klijentima koji posluju u granama privrede direktno pogođenim pandemijom, pre svega turizmu i proizvodnji, kako bi mogli da nastave da radom. Kako je nedavno objavljeno u publikaciji Grupe Svetske banke Aktuelni ekonomski podaci, proleće 2020: U borbi protiv COVID-19, aktuelna pandemija i odgovarajuće mere suzbijanja imaju veliki uticaj na globalnu ekonomiju i sigurno će uticati na srpsku privredu, što će dovesti do znatno nižeg rasta nego što je predviđeno. Očekuje se da će ekonomija ući u recesiju 2020. godine uz predviđeno smanjenje realnog BDP-a od 0,5 odsto. Na privredu Srbije utiče više kanala, uključujući niže prihode od turizma i saobraćaja, manje prihoda od doznaka, usporavanje rasta izvoza i nižih direktnih stranih investicija i investicija u celini”, naglasio je Lubek.

On je rekao da je u ovom periodu podrška privatnom sektoru presudna za vraćanje ekonomske stabilnosti i očuvanje radnih mesta.

“Biće puno kompanija koje će imati sve veća ograničenja u pogledu likvidnosti. Naš primarni cilj je da podržimo aktivnost privatnog sektora i sačuvamo radna mesta, a kada se pandemija završi da osiguramo snažan i brz proces oporavka ekonomije. Sredstva IFC-a su deo paketa vrednog 160 milijardi dolara koje je Grupa Svetske banke spremna da plasira tokom 15 meseci kao podršku merama protiv posledica pandemije. Za sada najavljenih 14 milijardi dolara brzog finansiranja obuhvata šest milijardi dolara koje obezbeđuje Svetska banka za podršku vladama, dok ostatak finansira IFC kroz podršku ugroženim preduzećima”, naveo je Lubek.

Podelite ovaj tekst: