У Италији, породични бизниси чине 85 одсто предузећа, али италијанска специфичност је да чак 66 одсто породичних бизниса воде чланови породице, док је тај проценат у Француској 26 одсто, а у Великој Британији само 10 одсто
У септембру 2020., у новинама је објављена вест о затварању историјске посластичарнице Кавалети (Cavalletti), познате по колачу Хиљаду листића (Millefoglie) у Риму. Трослојни десерт са шантили кремом и укусом вина марсала (мarsalla), настао је у Трсту 1951. године. Трст је раскршће Медитерана, Балкана и аустроугарских укуса, те је увек био другачији у понуди посластица, у односу на остале у Италији. Куриозитет је да је енглеска краљица Елизабета наручивала Хиљаду листића за Бакингемску палату. Према упућенима, кажу да наследници Кавалетија нису у могућности да наставе даље пословање. На друштвеним мрежама, народ је покушао да прикупи новчану подршку како би посао опстао, јер је за њих затварање оваквог бизниса много више од места за кафу и колач. За њих је ова посластичарница институција.
А онда су стигле вести у марту 2021. Текст под насловом „Кавалети – препорођена римска изврсност“. Наиме, један од пасионираних клијената, предузетник – ветеран у прехрамбеном бизнису, видео је то као своју пословну прилику и дао је нов живот и подршку овом бизнису. Његова жеља је да се очува традиционални рецепт и укус, на оригиналној локацији, уз интернационализацију продаје.
Ето, једна прича са потенцијално тужним крајем, о пропасти породичног бизниса, услед економског притиска, ипак је у години када обележава 70 година постојања, уместо затварања, доживела rinascimento – ново рођење.
Угашено седиште Роберта Кавалија у Фиренци
Последњег дана марта, осванула је вест да је седиште компаније Роберто Кавали (Roberto Cavalli), која послује више од 50 година, угашено у Фиренци. Само део од преко 170 запослених, прихватио је понуду трансфера седишта у Милано. Они који то нису, кажу да је то „маскирани отказ“, с обзиром на услове који су им понуђени.
Италијански закони су веома строги и штите радника, заиста, до пензије. Примања и бенефиције за време трајања радног односа расту у финансијском смислу, али и у броју слободних радних дана. Дати отказ раднику, свакако није исплатив чин. Међутим, изгледа да су корпоративни пословни манири и овде стигли. Уместо да се радницима дају откази, нуде им се неповољни услови, како би се сами повукли. Криза је, наравно, томе допринела, јер је она и оправдање за овакав потез.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- СВАКИ ИНТЕРНЕТ ДОМЕН МОЖЕ БИТИ ИСКОРИШЋЕН ЗА ЗЛОНАМЕРНЕ РАДЊЕ: Да не будемо саучесници
- КОМПАНИЈА ДЕЛТА ХОЛДИНГ ИНВЕСТИРАЛА 70 МИЛИОНА ЕВРА: Отворен шопинг мол Делта Планет у Нишу
- СРПСКЕ КОМПАНИЈЕ НА НАЈВЕЋЕМ САЈМУ ПРЕХРАМБЕНИХ ПРОИЗВОДА У РУСИЈИ: Бели сиреви и сирни намази – фаворити на руском тржишту
- Следећи број Економетра излази 8. јуна 2021.