Пратећи захтеве тржишта ишли смо корак по корак, уз максимално ангажовање и одрицање, градећи сопственим средствима оно што смо замислили, каже Нинослав Костић, иницијатор “другарског бизниса”
Да другарски бизнис може све показује пример из Врања. На први поглед звучи невероватно, али је истинито: фирма „Плави камен”, из града под Пржаром, успешно послује већ десетак година. Производи и продаје заштитна хемијска средства, ђубриво, сточну храну и кондиторске производе изузетног квалитета. То су практично показала четири другара из Борине вароши: Нинослав Костић, Зоран Младеновић, Срђан Поповић и Драган Алексић основавши предузеће „Плави камен”, а затим „Аморети” и „Нутрико”.
– Почели смо са пољопривредном апотеком, јер смо сви са дипломом пољопривредног инжењера, и трудили се да привучемо што више купаца. А онда, како је неко од нас имао идеју, а она се показала добром, развијали смо тај посао и основали предузеће занимљивог имена „Плави камен”. Пратили смо захтеве тржишта и за непуних десет година постојања створили пристојан бизнис од кога, поред нас четворице, живи још педесетак запослених, каже Нинослав Костић, један од иницијатора „другарског бизниса”.
Жеља за успехом
– Многи овде у Врању и околини нису могли да се начуде како је могуће да толико дуго опстанемо, јер је за овај крај карактеристично да кад нешто добро крене, створи се завист и љубомора и „бизнис пукне у парампарчад”. После људи не могу да се извуку из дугова. Међутим, ми смо се сви добро познавали и нисмо подлегли таквим „обичајима”, каже Костић.
Једноставно, ширење посла и успех у развоју малог предузетништва их је држао. Како истичу у граду под Пржаром они који познају осниваче „Плавог камена”, жеља за још већим успехом их је још чвршће везивала. Деловали су сложно, као један, што је допринело да се изван Врања купи плац и правом „гринфилд” инвестицијом почне изградња производних погона. Сопственим средствима, без кредита, почела је реализација програма чији су производи, тако су показивала њихова истраживања, веома дефицитарни и тражени. Почели су са производњом сточне хране и концентрата. Уз квалитет, приступачне цене и поштовањем рокова, за врло кратко време постали су лидери у производњи концентрата за крупну и ситну стоку и живину.
Слатко и здраво
Кондиторски производи „Аморетија” – чоколада са рижом, четири врсте колача од интегралног брашна, овса, јечма, ражи, ланеног семена, сусама и других додатака, рум плочице, колачи са чоколадним преливом све су траженији, каже Нинослав Костић. Посебно су тражени интегрални колачи због садржаја здравих компоненти. У плану је проширење палете ових производа.
– Кад смо већ дошли на ледину изван Врања, морали смо много тога да урадимо. Сопственим средствима обезбедили смо сву потребну инфраструктуру (воду, струју, пут, канализацију и остало), а онда је уследила изградња погона и опремање. Пратећи захтеве и стање на тржишту, усмеравали смо тако и производњу и наш развој, каже Нинослав Костић и додаје да је „Плави камен” изнедрио још два предузећа под називом „Аморети”, за производњу кондиторских производа, и „Нутрико”, за производњу сточне хране.
Уз производњу су кренули са трговином и тренутно важе за једног од већих снабдевача и дистрибутера у Пчињском округу. У малопродајним објектима у Врању, Бујановцу, Сурдулици, Трговишту, Владичином Хану, Босилеграду, Лесковцу, Нишу, Прокупљу и другим местима, по повољним ценама и условима нуде семенску робу, ђубриво, заштитна средства, сточну храну, брашно, шећер, уље, али и своје кондиторске производе под робном марком „аморети”, као и сточну храну „нутрико”.
Производња хране
Држећи се девизе да је у производњи спас, овде су одлучили да се огледају у производњи хране. Тако је 2002. године кренула производња кондиторских производа по јединственој „јужњачкој” рецептури. Спој традиције и нове технологије дао је више него повољне резултате. Квалитетом, оригиналношћу и дизајном створили смо „Аморети”, фабрику за производњу кондиторских производа, чија је марка под овим именом постала препознатљива у Србији, а и шире.
– Веома су нам важни квалитет и поштовање традиционалне рецептуре у производњи кондиторских производа. Постали смо препознатљиви по квалитету и наша роба се, баш због тога, не задржава у магацинима, а поруџбине указују да је купци траже и у малим продавницама и у маркетима, каже Костић.
Он истиче да је конкуренција жестока и да је могуће супротставити јој се само квалитетом и традиционалном, оригиналном, рецептуром.
– Наши производи, поред тога што изгледом и укусом подсећају на домаће колаче наших прабака и бака, морају да буду високог квалитета. Зато брижљиво бирамо сировине, од брашна, јаја, чоколаде и лешника до шећера – каже Костић.
Више посла
Најављујући нове производе, по систему здрава храна од интегралних житарица по традиционалној врањској рецептури, уз употребу савремене технологије у „Аморетију” истичу да ће се број од десетак запослених ускоро увећати. До наших купаца, посебно пословних партнера, идемо корак по корак. Са њима постајемо све присутнији на тржиштима Врања, Чачка, Београда, Параћина, Крагујевца, Врњачке Бање, Пчињског и Јабланичког округа, а одскора и у Македонији, Републици Српској и Бугарској.
Уз строго поштовање захтева тржишта у „Аморетију” су изузетну пажњу поклонили дизајну, графичким решењима и квалитету паковања. То чине, како каже један од сувласника Срђан Поповић, да би држали корак са конкуренцијом, па чак и предњачили. Истовремено, овим се припремају за продор и пласман производа ван граница наше земље, вели Поповић.
Александар Валчић