Веће учешће валуте Велике Британије у девизним резервама централних банака у свету дало јаку подршку фунти која је значајно ојачала, упркос слабијим економским индикаторима, што би у другим околностима највероватније утицало на њен пад
Пензиони фонд норвешке владе, вредан око 240 милијарди долара, недавно је повећао учешће валуте Велике Британије у оквиру својих средстава и тако постао једна у низу институција централних банака које су својим потезима помогле неочекиваном расту фунте и њеној највишој цени у односу на долар у последње две године. По подацима Међународног монетарног фонда централне банке у свету су повећале учешће фунте у својим девизним резервама на око 115 милијарди долара само у последње две године, те учиниле да фунта претекне јапански јен као трећа најпопуларнија валута девизних резерви на глобалном нивоу. За то су пре свега заслужне земље на Блиском истоку богате нафтом које су продавале амерички долар на рачун евра и фунте док је и Централна банка Италије недавно саопштила да је такође повећала износ фун-те у својим резервама и са 0 одсто у 2004. дошла до 24 одсто ове године.
Менаџери поменутог норвешког пензионог фонда, познатог по називу Петрофонд, одлучили су да повећају учешће дугорочних хартија од вредности у фонду нарочито деноминованим у фунту са 8,5 одсто на 9,3 одсто, док су у исто време смањили своју позицију јапанских обвезница са 10 на пет одсто што је утицало да се та разлика слије у европско тржиште фиксних хартија од вредности и тако да додатну подршку евру али и фунти.