Izlazak na berzu najuspešnije onlajn “društvene mreže” napraviće od njegovih osnivača multimilijardere, na čemu treba da zahvale – svakom od nas
Kad ste onomad pristupili Fejsbuku, upisujući u zadati formular svoje ime, datum rođenja, zanimanje, navodeći zatim svoju adresu, firmu u kojoj radite, iznoseći onda svoj bračni status, a ako ste neoženjeni ili neudata i da li ste trenutno “slobodni” ili “zauzeti”, da biste onda polako obelodanili i ko vam su vam sve “prijatelji” (među kojima su verovatno i članovi najuže porodice) – učinili ste to iz nekoliko sledećih razloga: a) zato što je biti na “fejsu” u modi, b) što znate da su to učinili mnogi pre vas (da ne pominjemo vašu decu), c) zato što ste čuli da je to dobro i za karijeru, odnosno posao, d) zato što je to besplatno i e) iz nekog drugog razloga…
Među motivima koji gore nisu navedeni svakako nije bio onaj kome se najviše obradovao Mark Zukenberg, 27-godišnji Amerikanac koji je osmislio ovaj fenomen informatičke ere kojem, eto, niste odoleli. A Zukenberg se najviše raduje svakoj novoj pristupnici, u nadi da će u dogledno vreme njegovoj “društvenoj mreži” pristupiti milijarditi korisnik. Trenutno ih ima 845 miliona, koja desetina hiljada gore ili dole, jer se ovaj bilans neprestano menja. Neki odustaju, mada je takvih u odnosu na broj pridošlica, zanemarljivo malo.
Dakle, svojom prijavom mi smo, istina nehotice, pridoneli da Fejsbuk postane ono što jeste: najveće virtuelno “družilište” na planeti. Već je postalo otrcano navoditi da, kad bi bio nacija, sa pomenutim brojem “stanovnika” Zukenbergov sajt bi bio treća mnogoljudna zemlja na svetu, posle Kine i Indije.
Opširnije u štampanom izdanju